Dom i ogród

Zarządzanie najmem – w jakich obszarach możesz liczyć na pomoc specjalistów?

Artykuł partnera.

Każdego roku na rynku pierwotnym oraz wtórnym kilkadziesiąt procent mieszkań i lokali nabywanych jest z myślą o inwestycji. Zarabianie na wynajmie to kusząca alternatywa dla inwestowania w produkty finansowe, takie jak lokaty czy akcje. Jeśli rozważasz kupno mieszkania pod wynajem, ale nie wiesz, czy będziesz w stanie efektywnie zarządzać całym procesem inwestycyjnym, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która weźmie na siebie wszystkie obowiązki związane z obsługą najmu. Sprawdź, w jakich obszarach możesz liczyć na pomoc ekspertów.

Co obejmuje oferta firmy zarządzającej najmem nieruchomości?

Dzięki współpracy z przedsiębiorstwem, obsługującym proces wynajmu domu lub mieszkania, nie musisz osobiście zajmować się wieloma aspektami, takimi jak promocja lokalu czy egzekwowanie czynszu. Wszystko to i wiele więcej, wykonują w twoim imieniu eksperci od zarządzania najmem. Standardowy pakiet tego rodzaju usług jest dość szeroki i obejmuje kompleksową obsługę, od załatwiania wszelkiego rodzaju formalności i przygotowywania dokumentów, poprzez organizowanie castingów dla potencjalnych lokatorów, aż po bieżącą obsługę wynajmu i utrzymanie obiektu.

Oczywiście, zakres współpracy jest elastyczny i większość firm pozwala swobodnie dopasowywać oferowane usługi do potrzeb klienta. Niemniej jednak zarządzanie najmem słusznie postrzegane jest jako usługa całościowa, obejmująca wszystkie niezbędne czynności, dzięki którym oszczędzasz to, co najważniejsze: swój czas. Mogą to być takie działania jak m.in.:

  • zamieszczanie i monitorowanie ogłoszeń o wynajmie mieszkania,
  • weryfikacja potencjalnych kandydatów w celu wybrania najlepszego najemcy,
  • przygotowanie lokalu do prezentacji, organizacja oględzin mieszkania,
  • sporządzanie dokumentów (m.in. protokołu zdawczo-odbiorczego) potrzebnych do zawarcia umowy najmu,
  • monitorowanie terminowości opłat związanych z użytkowaniem mieszkania (czynsz, kaucja, media itp.),
  • regularne kontakty z najemcą oraz wynajmującym,
  • współpraca z deweloperem, wspólnotą mieszkaniową oraz innymi instytucjami.

Zarządzanie najmem krótkoterminowym – na co możesz liczyć?

Współpracę z firmą zewnętrzną możesz podjąć również w przypadku oferowania najmu krótkoterminowego. Cechą charakterystyczną takiej formy wynajmowania lokali jest częsta wymiana lokatorów w niewielkich odstępach czasowych. W Z-NAMI zajmujemy się m.in. obsługą internetowych portali z ogłoszeniami, monitorowaniem przyjazdów oraz wyjazdów gości, jak również dbałością o utrzymanie odpowiedniego standardu lokalu. Jeśli nie wyobrażasz sobie każdorazowego odwiedzania mieszkania przed przybyciem lokatorów oraz po ich wyjeździe i osobistego przygotowywania lokalu dla kolejnych najemców, outsourcing zarządzania wynajmem będzie doskonałym pomysłem.

Czy warto decydować się na zewnętrzne zarządzanie najmem?

Biorąc pod uwagę powyższe zalety takiej współpracy – jak najbardziej tak. Dzięki wsparciu we wszystkich kluczowych obszarach administrowania wynajmem, nie musisz posiadać eksperckiej wiedzy na temat rynku nieruchomości, by na nim skutecznie inwestować i zarabiać. Jednocześnie oszczędzasz mnóstwo czasu i pieniędzy, mając pewność, że wszystkiego dopilnują doświadczeni specjaliści.