Rozwój

Sposoby na efektywną naukę

Ile to razy stałeś przed koniecznością szybkiej nauki określonego zakresu wiadomości? Nie ma to znaczenia, czy było to na etapie szkolnym, czy już w późniejszym, dorosłym życiu – nigdy nie jest łatwo. Czy chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób ułatwić sobie ten proces? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Nauka, oprócz ogromnych korzyści, które za sobą niesie, przysparza także nam wiele trudu, podczas jej pozyskiwania. Przyzwyczailiśmy się w szkole, że zakres wiedzy, który musimy przyswoić, podano nam już na tacy. Niestety jest to tylko pozorne ułatwienie, które dla wielu oznacza wręcz budowanie niechęci w procesie utrwalania jej.

Uczmy się w konkretnym celu

Proces uczenia się to nie tylko umiejętność zapamiętywania suchych faktów, z których musimy się rozliczyć podczas sprawdzianu w szkole, czy egzaminu na studiach. Umiejętność przeszukiwania źródeł i odpowiednia motywacja podczas przeprowadzania badań nad danym tematem przynosi dużo więcej korzyści niż sposób, o którym wspomnieliśmy na początku.

Przede wszystkim inspiracja do zgłębiania tajników określonego zagadnienia sprawi, że podczas odkrywania, taka wiedza pozostanie w naszych umysłach na dużo dłuższy czas, lub nawet na zawsze. Jak to możliwe? Oprócz większego nakładu pracy, dochodzi do zjawiska podobnego do synchronizacji półkul mózgowych, gdzie przeplatają się umiejętności zapamiętywania, ze zdolnościami logicznego łączenia faktów.

Najważniejsza jest motywacja

W ten sposób pozyskana i utrwalona wiedza zostanie z nami na dużo dłużej. Pewnie zadasz sobie pytanie, dlaczego tak oczywistego rozwiązania nie wprowadzono jeszcze w szkołach? Niestety nie jest to aż tak łatwe w realizacji w klasie, która liczy około 30 uczniów, a nauczyciel jest tylko jeden podczas godziny lekcyjnej.

Wszystko rozchodzi się o właściwą motywację młodych umysłów i wytłumaczenie im w jakim celu pozyskują tą wiedzę. Standardową odpowiedzią nauczycieli na tak sformułowane pytanie, będzie: żebyś się rozwijał, żebyś znalazł pracę, żebyś był mądrzejszy. Niestety te odpowiedzi nic nie znaczą. Przykładem może być historia, która przez długie lata funkcjonowała jedynie w ujęciu chronologicznym.

Zgłębiaj problem badawczy

Oczywiście, szkielet, zarys naszych dziejów to niepodważalnie istotny element edukacji każdego człowieka. Warto co jakiś czas odświeżyć sobie pamięć z zakresu historii, nawet w podstawowym zakresie. Jednak dużo bardziej rozwijające jest uczenie młodych ludzi wyciągania wniosków na podstawie zdarzeń historycznych z naszych dziejów, tak aby nie powtarzać niepotrzebnych błędów.
Oprócz odpowiedniej motywacji i logicznego wiązania faktów, które musimy przyswoić, niezwykle jest postawienie sobie konkretnego planu, dzięki któremu będziemy zdobywać wiedzę. Plan, w którym jasno określimy ilość wiedzy, którą bezwzględnie musimy potrafić zreferować plus ewentualne przykłady jej zastosowania. Taka para doskonale zwiąże się w spójną całość, która zostanie z nami na dłużej.

Przerwy to kluczowy element efektywnego uczenia się. Długość jest ściśle uzależniona od naszych predyspozycji, rodzaju i zakresu materiału, którego się uczymy. Od tego będzie zależeć, czy ile przerw zrobić podczas 2 godzin nauki. Wartościowy sen jest także nieodłącznym elementem uczenia się. To właśnie w tym czasie wiele informacji łączy się w zrozumiałą, naturalną całość.

Pamiętaj o dłuższej przerwie

Tygodniowa nauka, która trwa kilka godzin dziennie, może doprowadzić nas do granic przyswajania i efektywności uczenia się. Jeśli czas na to pozwoli, należy pomyśleć o kilku dniach przerwy. Zaufaj nam – z pewnością po tym czasie spojrzysz na wszystko świeżym okiem, a rzeczy, które wcześnie ledwo przyswajałeś, nagle staną się dziecinnie proste.
Rozwijając podejście Arystotelesa, który uważał spacer za źródło nowej energii podczas myślenia o rzeczach trudnych – warto podczas przerwy w nauce wykonać kilka prostych ćwiczeń ruchowych, które sprawią, że nasze ciało zyska lepszego krążenia, a umysł ocknie się ze zmęczenia. W zdrowym ciele zdrowy duch, dlatego nie zapominaj o tym istotnym elemencie podczas każdej pracy intelektualnej. Bez względu, czy jesteś w biurze w pracy, czy na uczelni.

Powyższy artykuł to jedynie wierzchołek góry lodowej, który jedynie pokazuje kilka prostych sposobów i nowego podejścia, które może pomóc Ci w przyswajaniu nowej wiedzy. Mamy nadzieję, że przypadł Ci on do gustu i zapraszamy do lektury kolejnych.