Relacje

Kryzys w związku to szkoła życia w odbudowaniu relacji i poznaniu siebie nawzajem

Łatwo spostrzec, że współczesność sprzyja powstawaniu konfliktów rodzących nawet kryzysy w związku. Brak przewidywalności jutra, konflikty światowe nagłaśniane przez media, niepokoje społeczne i brak stabilności gospodarek budzą u wielu obawy o przyszłość. A obawa nie ułatwia niczego.

Kryzys w związku. Czy musi do niego dojść

Łatwo spostrzec, że współczesność sprzyja powstawaniu konfliktów rodzących nawet kryzysy w związku. Brak przewidywalności jutra, konflikty światowe nagłaśniane przez media, niepokoje społeczne i brak stabilności gospodarek budzą u wielu obawy o przyszłość. A obawa nie ułatwia niczego.

Takie tło niezależne od nas może budzić u niektórych poczucie bezsilności i odbierać świadomość sprawczości, a wtedy zwykłe przyczyny kryzysów przybierają na sile. Jesteśmy w parach bardzo różnymi osobowościami, mamy różne oczekiwania, marzenia, nastawienia, temperament. Jest również skłonność do postrzegania partnera lub partnerki takim (taką), jakim chcemy go (ją) widzieć, a nie takim, jakim rzeczywiście jest. Środowisko i warunki, w jakich wychowywało się każde z partnerów, także odbijają się w relacjach. Na szczęście jesteśmy istotami uczącymi się. Paradoksalnie kryzys w związku może twórczo pomóc w odbudowaniu relacji małżeńskiej i partnerskiej, pomóc w lepszym poznaniu siebie nawzajem, bo to właśnie on, kryzys, najlepiej ujawnia najistotniejsze różnice.

Poznawanie siebie nawzajem przez rozmowę

Rozmawiajmy ze sobą. Dobrze jest nauczyć się nawzajem wypowiadać oczekiwania, potrzeby i mówić o tym, co boli. Taka wewnętrzna rodzinna terapia może okazać się zbawienna. Jeżeli jedno z partnerów ma większą zdolność do ustnego przekazywania swoich nadziei na kształt związku, to może pytać to drugie o jego (jej) niezaspokojone nadzieje. To jest podwójna lekcja i można przeprowadzić ją samemu we własnej rodzinie. Można uczyć się rozmawiać wbrew przyjętej formie komunikacji ograniczającej się do pytań o przebieg dnia, pracy, o wysokość rachunków do zapłacenia lub o termin i wykonawcę niezbędnego remontu w domu. Dobrze jest rozwijać umiejętność sygnalizowania tego, co najważniejsze w związku. W ten sposób łatwiej dowiedzieć się o potrzebach partnera (partnerki) tego, o czym prawdopodobnie nie ma szansy się domyślić.

Szkoła życia dzięki komunikacji

Tak potraktowany kryzys w związku może pomóc nie tylko częściowo odbudować relacje, ale może także stać się podstawą zbudowania związku na nowo. Przyczyną kryzysu w związku mogą być nie tylko różne osobowości, ale także zmiany zachodzące w partnerach na skutek doświadczeń życiowych. To właśnie jest szkoła życia: ciągłe uczenie się, również siebie nawzajem.

Reset związku w Zagajach

Zagaje to miejsce, gdzie może być łatwiej uczyć się komunikacji w związku. Otoczenie, cisza, natura nieskażona przemysłową działalnością człowieka, kulinaria z naturalnymi produktami, możliwość przebywania tylko we dwoje bez presji przełożonego, bez konieczności rozwiązywania codziennych problemów – to wszystko sprawia, że w Zagajach odbudowanie relacji w związku może być łatwiejsze i skuteczniejsze.

Pomoc terapeuty – rozwiązanie nierozwiązywalnego

Może jednak się okazać, że partnerzy nie są gotowi na rozmowę ze sobą. Frustracje utrzymujące się przez lata bywają silniejsze od potrzeby i woli odbudowania relacji. Wtedy terapia dla par prowadzona przez specjalistę może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Najpierw trzeba nauczyć się podejmować wspólne decyzje, tym razem o zwróceniu się o pomoc do osoby bezstronnej – psychologa. W następnym etapie osiąga się sprawność artykułowania potrzeb i oczekiwań co do odbudowania relacji. Być może będzie i ból, i dyskomfort. Terapeuta pokieruje procesem tak, aby można było zrozumieć przyczyny kryzysu w związku. W czym to pomoże? Czego można się nauczyć? Mówienia o sobie, uważnego słuchania jedno drugiego. A może uświadomi, że tego kryzysu nie da się zażegnać? To także skuteczna lekcja życia. Takie poznanie umożliwi przerwanie procesu, który nie umożliwia korzystania z życia w pełni możliwości.

Terapia dla par w Zagajach

W Zagajach jest możliwość kontaktowania się z profesjonalnym terapeutą, który wesprze decyzję o odbudowaniu relacji w związku i pomoże uczyć się przezwyciężać kryzysy. W naturalnej scenerii pięknych Kaszub, pełnej ciszy każdy otrzyma takie wsparcie, jakiego związek potrzebuje.