Jak szybko się uczyć? 7 sprawdzonych sposobów!
Każda osoba, która nadal uczy się w szkole, na studiach czy nawet musi w szybki sposób uzupełnić wiedzę potrzebną do pracy, chce się uczyć jak najlepiej, ale i najszybciej. Jednak jak się uczyć szybko i efektywnie? Na to pytanie można odpowiedzieć na wiele sposobów. Tak naprawdę każdy musi znaleźć sposób nauki dla siebie. Szybka nauka jest możliwa tylko wtedy, gdy znajdziemy metodę, która nam pasuje w stu procentach. Przedstawiamy aż siedem sprawdzonych sposobów.
Uporządkuj miejsce do nauki
Jest to absolutna podstawa, aby się uczyć i odnieść pożytek z nauki. Wystarczy uprzątnąć stół lub biurko, przy którym chcemy się uczyć. Jeśli mamy na biurku porządek, przygotowane wcześniej smakołyki, jakieś napoje i nasze materiały do nauki, to nie musimy się od niego co chwilę odrywać, aby coś przynieść. W bałaganie różne rzeczy mogą nas dekoncentrować. Gdy na biurku leżą ciekawe książki, ulotki, a nawet telefon, można co chwilę odrywać wzrok od nauk i patrzeć na rzeczy w tej chwili nieważne. Wtedy zamiast się skupić, tylko się rozproszymy. Mając do dyspozycji pusty blat, tylko z materiałem do nauki, nie będziemy mieli czym się rozpraszać.
To już wiesz
Zawsze warto pogłębiać wiedzę, którą już mamy. Na każdym etapie nauki uczymy się podstawowych pojęć, związków, wzorów czy przykładów. Chcąc nauczyć się więcej można oprzeć się o budowanie związków i analogi, z wiedzą, którą już posiadamy. Tutaj też dochodzi metoda powtarzania. Szacuje się, że trzeba tekst przeczytać 8 razy, aby go zapamiętać. Już po jednym czytaniu zdobędziemy wiedzę. Po kolejnym ją pogłębimy, a po aż ośmiu razach nawet możemy zapamiętać całość.
Zaangażowanie jest ważne
Samo czytanie i słuchanie może nie być efektywne. Jak szybko się uczyć, aby naprawdę zdobyć wiedzę? Trzeba się zaangażować. Jeśli nauka wymaga naszego działania czy zaangażowania, o wiele szybciej zapamiętujemy materiał. Samo czytanie czy oglądanie nie da nam tyle, co robienie własnych notatek czy rozmawianie o tym, czego się uczymy z innymi.
Mapa myśli i inne pomoce wizualne
Dla jednej osoby bardziej pomocne będzie wypisanie definicji i podkreślenie najważniejszych słów, a dla innej rozrysowanie całej mapy skojarzeń. Jak szybko się uczyć w ten sposób? Dużo osób to tzw. wzrokowcy, czyli aby czegoś się nauczyć, trzeba to widzieć. Rozpisując definicję czy zagadnienie, którego się uczymy na części, może być łatwiejsze do zapamiętania niż powtarzanie sobie wiele razy tej samej definicji słowami. Także kolory oddziałują na nasz mózg, więc możemy nimi operować by opisać materiał do nauki. Jak się uczyć szybko i efektywnie? Po prostu trzeba przygotować sobie czyste kartki papieru i nawet kolorowe długopisy, aby opisać materiał po swojemu.
Zacznij od tego, co najtrudniejsze
Jeżeli możemy przejść do najtrudniejszego lub najdłuższego zagadnienia bez uczenia się pozostałych części, warto od tego zacząć. Potem nauka będzie coraz łatwiejsza. A wiec można powiedzieć, że jednym z tipów jak się szybko uczyć jest po prostu poświęcenie czasu najpierw na najtrudniejszy materiał, który pochłonie najwięcej czasu, a dopiero potem przejście do najłatwiejszego, który zapamiętamy względnie szybko. Przynajmniej w porównaniu z czasem opracowania i zapamiętania trudnych elementów.
Ucz się regularnie
Zwłaszcza osoby uczące się nadal w szkole czy w ramach studiów w szkole wyższej zachęcane są do regularności. Jednak nawet, jeśli uczymy się sami dla siebie i nikt naszej wiedzy nie będzie sprawdzał warto być w tym regularnym. Co nam to daje? Szybka nauka nie polega na uczeniu się dużej ilości materiału na raz. To nam zajmie wiele godzin, a i tak można szybko zapomnieć opracowany wcześniej materiał. Wystarczy nawet godzina dziennie na powtórzenie materiału czy zrobienie swoich notatek. Jeśli codziennie poświęcimy czas, będziemy mogli w krótkim czasie nauczyć się więcej niż inni.
A może nauka w grupie
Nie każdy lubi się uczyć sam. Czasami szybka nauka wymaga współpracy. Żeby uczyć się szybko i efektywnie trzeba nie raz podzielić się z kimś notatkami, ponieważ po prostu: każda osoba wyciąga inne wniosku lub uznaje odmienne rzeczy za ważne. Dzięki takim porównaniom można zauważyć co nam umyka lub wręcz odwrotnie: czego nie musimy się uczyć, bo jest mniej istotne. Poza tym nauka w grupie jest bardziej zabawna, a to też może nam pomóc zapamiętywać materiał.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://www.edoor.edu.pl/.
O autorze:
Natasza Miszczuk – Ekonomista z wykształcenia,
copywriter z zamiłowania.
Influencer urodowy z wiedzą na każdy temat.
Ja zawsze czytałam i podkreślałam to co najważniejsze. W ten sposób można szybko wyróżnić ważniejsze do przyswojenia informacje. Świetną opcją jest także kilkukrotne powtórzenie pewnych faktów i próba logicznego zakodowania ich.