Dom i ogród

Ile kosztuje elewacja zewnętrzna domu?

Elewacja budynku to niezwykle ważny element i nie chodzi wyłącznie o walory wizualne. Właściwie wykonana zapewnia odpowiednią izolację i ocieplenie, dlatego koszty jej wykonania należy mieć na uwadze już podczas planowania budowy.

Elewacja budynku to niezwykle ważny element i nie chodzi wyłącznie o walory wizualne. Właściwie wykonana zapewnia odpowiednią izolację i ocieplenie, dlatego koszty jej wykonania należy mieć na uwadze już podczas planowania budowy. Na finalny koszt elewacji składa się wiele czynników, które często nam umykają, szczególnie na początkowym etapie. Poniżej prezentujemy zestawienie wydatków, które warto uwzględnić w kosztorysie podczas budowy i wykańczania domu.

Ocieplenie

Już samo ocieplenie to droga inwestycja. Poza fachowcami należy wybrać także odpowiedni materiał. Najczęściej jest to styropian lub wełna mineralna. Firmy oferują dwojakie usługi – zawierające w cenie zakup materiału oraz cenę wyłącznie za wykonanie ocieplenia (w tej sytuacji zakup materiałów leży po naszej stronie). Problemem będzie jednak kwestia … gwarancji. Jeśli ocieplenie nie będzie spełniło założonej roli, firma montująca zawsze może powiedzieć, że problem leży nie w wykonaniu, a w samym materiale. Dlatego bezpieczniejszą – choć droższą – opcją jest wybranie ekipy, która kompleksowo zajmie się ocieplenie naszego domu. W zależności od miasta i firmy, koszt waha się od 60 do 100 zł za m2. Zakładając, że zewnętrzne ściany naszego domu mają powierzchnię 300 m2, to kwota, jaką przyjdzie zapłacić nam za ocieplenie to od 18 000 zł do nawet 30 000 zł.

Wygląd samej elewacji

Koszty, które ponosimy w związku z wykonaniem elewacji, wcale nie kończą się na ociepleniu. Tak przygotowany budynek należy jeszcze otynkować i pomalować. Poza tym, aby uatrakcyjnić wygląd naszego domu, często decydujemy się na ozdobienie elewacji. Coraz chętniej wybieramy elewację kamienną. Kamień naturalny jest jednak drogi i trudno utrzymać go w czystości. Podobne problemy sprawia elewacja drewniana – drewno należy bowiem odpowiednio impregnować, by prezentowało się ładnie i nie próchniało. Wiele osób decyduje się na bonie narożne. Wykonane są one z materiału przeznaczonego do ekspozycji na różne warunki atmosferyczne i można pomalować je na dowolny kolor, który idealnie uzupełni wygląd elewacji. Popularnością cieszy się także sztukateria zewnętrzna. Pozwala w szybki i stosunkowo tani sposób, całkowicie odmienić elewację, bez względu na to, czy chcemy, by była w stylu klasycznym czy minimalistycznym

Czyszczenie i zabezpieczanie

Kosztem, którego prawie nikt nie bierze pod uwagę jest pielęgnacja gotowej, dokończonej już elewacji. Każdą z nich, bez względu na to, z czego jest wykonana, należy czyścić. Brudzi się bowiem od deszczu czy śniegu. Niekiedy, gdy zdecydowaliśmy się na elewację z kamienia naturalnego lub z drewna, konieczne jest także jej zaimpregnowanie lub odnawianie, ponieważ warunki atmosferyczne wpływają na jej wygląd. Nawet klasyczną, jedynie otynkowaną i pomalowaną elewację trzeba raz na jakiś czas… odmalować.