Rozwój

Nauka kodowania dla dzieci – dlaczego warto zapisać dziecko na kurs?

Kodowanie kojarzy się wielu osobom z czymś niezwykle skomplikowanym, nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego. Na pierwszy rzut oka, dla kogoś, kto nie miał nigdy z tym do czynienia, rzeczywiście może wyglądać to jak przysłowiowa czarna magia. Z tego właśnie powodu warto rozpocząć przygodę z kodowaniem od jak najmłodszych lat. Mózg dziecka jest bardzo plastyczny i szybko przyswaja wiedzę. Nie ma efektywniejszego sposobu niż uczenie się poprzez zabawę, a na tym właśnie polegają podstawy kodowania dla dzieci. Jako że płynie wiele korzyści z takiej formy spędzania wolnego czasu, warto zastanowić się nad zapisaniem dziecka na kurs programowania.

Nauka kodowania dla dzieci dlaczego warto?

Jeśli ktoś chce zostać programistą, to będzie musiał poświęcić sporo czasu na zgłębienie tajników kodowania. Do przyswojenia jest dużo informacji, które potem trzeba wykorzystać w praktyce. To ona czyni mistrzem, a w przypadku programowania konieczne jest ciągłe poszerzanie wiedzy i eksperymentowanie. Jeśli ktoś ma otwarty umysł i nie zraża go wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera, rozmaite ciągi znaków, to może śmiało rozpocząć swoją przygodę z kodowaniem. Im wcześniej się zacznie, tym lepiej, nie ma co z tym zwlekać, już nawet paroletnie dzieci są na to gotowe. Obecne można liczyć na szereg specjalnych kursów dla najmłodszych, które uczą dzieci podstaw programowania i robotyki. Jest to dla nich źródło wspaniałej rozrywki. Nie trzeba poprzestawać tylko na graniu w gry, programiści tworzą własne, co daje jeszcze więcej satysfakcji. Ponadto dziecięcy mózg uczy się najszybciej, bezproblemowo przyswaja nowe informacje. Dzieci lubią eksperymentować, nie zrażają się porażkami. Wykazują duże zaciekawienie nowymi rzeczami, a programowanie bardzo wciąga, szczególnie jeśli odnosi się kolejne sukcesy. Każde poprawnie wykonane zadanie motywuje jeszcze bardziej, stanowi nagrodę dla młodego programisty. Dziecku łatwiej będzie odnaleźć się w świecie pełnym technologii, poznając ją z nieco innej strony.

Dlaczego nauka kodowania dla najmłodszych to dobry pomysł?

Wielu dorosłych ludzi boi się wychodzić ze swojej strefy komfortu, poznawanie nowych dziedzin jest wręcz stresujące. U dzieci wygląda to zupełnie inaczej, są wręcz ciekawe i pozytywnie nastawione do nowości. Nie mają one jeszcze przekonań ani uprzedzeń. Dla dzieci zdobywanie nowych umiejętności jest czymś ekscytującym, kolejną formą zabawy. Nauka programowania w młodym wieku dodaje pewności siebie, motywuje do działania. W wielu przypadkach staje się ona pasją i często jest też kontynuowana na studiach. W ten sposób można zapewnić dziecku dobre wykształcenie, dać świetny start w dorosłe życie, zwiększyć szanse na uzyskanie wymarzonej pracy na wysoko płatnym stanowisku. Za pomocą różnych aplikacji do nauki i zabawy można wspierać rozwój dziecięcej kreatywności, z czym wiąże się oczywiście szereg korzyści. Używanie urządzeń mobilnych jest obecnie czymś powszechnym, a dzięki kodowaniu dziecko szybciej poradzi sobie z ich biegłą obsługą. Cyfrowa rzeczywistość już dawno wyszła poza wirtualny świat, stała się codziennością, otacza ludzi zewsząd. Jeśli dziecko będzie wiedzieć, jak umiejętnie ją wykorzystać, to wiele na tym zyska.

Czy warto zacząć przygodę z kodowaniem w młodym wieku?

Dzieci uczące się kodowania lepiej radzą sobie w codziennym życiu, łatwiej rozwiązują napotkane problemy, nie zrażają się niepowodzeniami. Nie uciekają przed trudnościami, ale stawiają im czoła. Kodowanie uczy logicznego myślenia, co jest niezwykle ważne. Rozwija się myślenie przyczynowo-skutkowe. Zapotrzebowanie na dobrych programistów jest ogromne i cały czas rośnie. Znając już podstawy kodowania i robotyki, przed dzieckiem pojawiają się nowe możliwości odnośnie kształcenia i rozwoju zawodowego. Nie ma lepszej pracy od tej, która stanowi pasję, a jej wykonywanie sprawia przyjemność i daje satysfakcję. W ten sposób można poczuć się spełnionym, a przy tym zarobić sporo pieniędzy.

Obecnie można liczyć na mnogość zabawek i programów do nauki programowania. Dzieci uwielbiają zdalnie sterowane gadżety, zabawy na tablecie i smartfonie. Na zajęcia z programowania można zapisać już nawet kilkuletnie dziecko. W Internecie znajduje się też szereg platform służących do programowania dla dzieci typu Scratch. Nauka kodowania wręcz wymaga poszukiwania niestandardowych rozwiązań, otwartości umysłu. Mocno angażuje obie półkule mózgu, co ma niezwykle korzystny wpływ na rozwój młodego człowieka. Programowanie łączy w sobie przedmioty zarówno ściśle, jak i humanistyczne. Łatwo domyślić się, że rozpoczęcie kodowania w wieku dziecięcym będzie mieć pozytywny wpływ na naukę w szkole, przełoży się na uzyskiwanie lepszych ocen.

Podsumowując, najważniejszymi korzyściami płynącymi z rozpoczęcia nauki kodowania w wieku dziecięcym są:

 • Nauka poprzez zabawę,
 • Brak oporów przed poznawaniem nowych dziedzin,
 • Lepsze wyniki w nauce,
 • Rozwój kreatywności i wyobraźni,
 • Działanie według logiki,
 • Rozwijanie pasji,
 • Spędzanie wolnego czasu w praktyczny sposób,
 • Większe szanse na zdobycie dobrze płatnego zatrudnienia w przyszłości,
 • Uczenie umiejętności pracy w grupie,
 • Wzrost zaangażowania,
 • Nauka cierpliwości i samodzielnego myślenia,
 • Poprawa zdolności poznawczych,
 • Uczenie się na błędach,
 • Rozwijanie umiejętności analitycznych,
 • Stymulowanie twórczego myślenia,
 • Angażowanie obu półkuli mózgowych jednocześnie,
 • Uczenie samozaparcia i dążenia do celu,
 • Redukcja stresu,
 • Ćwiczenie skupienia,
 • Nauka języka obcego.

Partnerem artykułu są Giganci Programowania, oferujący kursy programowania dla najmłodszych