Rozwój

Odparzenia pieluszkowe u dzieci – jak zapobiegać i niwelować?

Odparzenia pieluszkowe pojawiają się z powodu kontaktu delikatnej skóry niemowląt z moczem i kałem, a także ograniczonego dostępu powietrza do ich okolic intymnych. Wymienione czynniki sprawiają, że pod pieluszką tworzy się środowisko sprzyjające rozwojowi i namnażaniu się bakterii i grzybów, a także zaostrzaniu się istniejących podrażnień. W jaki sposób przeciwdziałać odparzeniom pieluszkowym u dzieci i jak sobie z nimi poradzić, gdy już się pojawią?

Co sprzyja powstawaniu odparzeń pieluszkowych u niemowląt?

Ryzyko pojawienia się odparzeń zwiększa zbyt rzadkie zmienianie pieluchy i mycie okolic intymnych maleństwa. Podrażnienia mogą wystąpić również z powodu stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowlęcia albo nadużywanie zasypki dla dzieci. Pojawieniu się odparzeń pieluszkowych sprzyjają także upały, skłonność do alergii, a także biegunka będąca objawem infekcji albo skutkiem długotrwałego stosowania antybiotyków.

Jak chronić skórę maluszka przed odparzeniami?

Aby zapobiec pojawianiu się odparzeń pieluszkowych, należy odpowiednio często zmieniać pampersy, a do oczyszczania skóry niemowlaka, zamiast chusteczek nawilżających, używać wacików zmoczonych w przegotowanej wodzie. Kąpiele dla dziecka warto przygotowywać z wykorzystaniem emolientów, które zadbają o wzmocnienie naturalnej warstwy ochronnej naskórka. Miejsca intymne maluszka powinny zostać dokładnie osuszone. Po kąpieli i podczas zmiany pieluchy warto przewietrzyć pośladki dziecka. Pozostawiając niemowlę przez chwilę bez pampersa, zapewnia się swobodny dostęp powietrza do okolic intymnych i przyspiesza się gojenie podrażnień. Do zabezpieczenia skóry dziecka przed odparzeniami można wykorzystać specjalny preparat ochronny, np. krem czy maść.

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe?

Jeśli na skórze niemowlęcia pojawiły się podrażnienia i zostały one odpowiednio wcześnie zauważone, można zastosować łagodzący krem lub maść na odparzenia dla dzieci zawierającą allantoinę, lanolinę albo dekspantenol. Pierwsze dwa z wymienionych składników działają nawilżająco, kojąco i złuszczająco. Przyspieszają gojenie się podrażnień i ran, a także stymulują tkanki do wzrostu. Dekspantenol silnie nawilża i regeneruje naskórek, do którego wnika. Kremy i maści zawierające wspomniane składniki są dostępne bez recepty i sprawdzają się w łagodzeniu odparzeń w warunkach domowych.

Jeżeli u dziecka pojawiły się poważne podrażnienia, a stan zapalny przekształcił się w pieluszkowe zapalenie skóry, konieczny okaże się kontakt z lekarzem i rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Rodzaj przepisanych leków zależy od nasilenia i charakteru zmian skórnych. Pediatra może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, środków antyhistaminowych, glikokortykosteroidów, inhibitorów kalcyneuryny albo preparatów przeciwgrzybiczych. Wymienione środki można stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Odparzenia pieluszkowe zdarzają się dzieciom od urodzenia do ukończenia 3. roku życia i wynikają z delikatności dziecięcej skóry oraz wilgotnego, słabo wentylowanego środowiska powstającego pod pieluchą. Tworzeniu się podrażnień sprzyjają zaniedbania higieniczne i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, ale też biegunki, upały i alergie. Aby zapobiec odparzeniom, warto regularnie zmieniać dziecku pieluszkę i starannie dbać o jego skórę według wyżej omówionych wskazań. Jeżeli mimo podjętych środków ostrożności podrażnienia się pojawią, na lżejsze zmiany skórne można zastosować regenerujące kremy i maści dostępne bez recepty. W przypadku poważniejszych odparzeń należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który zaleci określony sposób postępowania.