Rozwój

Hemoroidy: przyczyny powstawania i leczenie wstydliwej choroba cywilizacyjnej XXI wieku

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są jedną z najczęściej występujących chorób XXI wieku, a jednocześnie dolegliwością wstydliwą. Zgodnie ze statystykami hemoroidy mogą występować nawet u 50% populacji. Podpowiadamy, jakie są przyczyny powstawania hemoroidów, objawy oraz metody leczenia.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to żylaki odbytu, które uznawane są za często występującą dolegliwość. Hemoroidy można opisać jako powiększone, wypadające poduszeczki odbytowe, naczynia żylne. Takie naczynia występują u każdego człowieka, jednak dopiero w momencie, gdy następuje ich patologiczne powiększenie, można mówić o chorobie.

Przyczyny hemoroidów

Wszystkie przyczyny powstawania hemoroidów nie są dokładnie poznane, jednak do najważniejszych można zakwalifikować:

  • zaparcia, siedzenie na toalecie zbyt długo,
  • praca siedząca (na przykład kierowcy zawodowego),
  • niewłaściwa ilość błonnika i zbyt mało płynów, które prowadzą do zaparć i problemów żołądkowych,
  • ciąża, ponieważ rozwijający się płód może uciskać na naczynia żylne,
  • poród.

Warto zaznaczyć, że żylaki odbytu najczęściej dotyczą osób po 50 roku życia, a także kobiet w ciąży i po odbytym porodzie.

Objawy hemoroidów

Do najważniejszych objawów hemoroidów należą:

  • swędzenie odbytu,
  • podrażnienie śluzówki,
  • śladowe ilości krwi na papierze toaletowym,
  • wypadanie guzka,
  • ból w czasie defekacji.

W następnym stadium choroby hemoroidy mogą pozostać poza odbytem, co wymaga leczenia operacyjnego.

Metody leczenia

Warto wiedzieć o tym, że choroba hemoroidalna postępuje powoli, przez co czasami pozostaje niezauważona. W sytuacji, gdy chory szybko zgłosi się do lekarza, możliwe jest podstawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia. Należy udać się do proktologa i zadbać o to, aby jak najszybciej postawił diagnozę. Ulgę przynoszą nasiadówki, czyli kąpiele ziołowe. Dodatkowo lekarz może przepisać maści, czopki i tabletki. W przypadku hemoroidów II i III stopnia, pomocne jest gumkowanie, czyli metoda Barrona, która sprawia, że hemoroidy odpadają. Na niewielkie zmiany pomaga skleroterapia, czyli zastrzyki. Możliwe jest także poddanie się laseroterapii lub innym, poważniejszym zabiegom. Warto zaznaczyć, że istnieje wiele metod leczenia, więc chory nie jest pozostawiony sam sobie. Kluczowe jest jednak przestrzeganie odpowiedniej diety, unikanie siedzącego trybu życia oraz dbanie o aktywność fizyczną. W ten sposób można zapobiegać nawrotom hemoroidów.