Dni przed porodem – jak odpowiednio się przygotować do wielkiego dnia
Pod koniec ciąży, pomimo wyznaczonego przez lekarza terminu jej rozwiązania, objawy porodu mogą wystąpić właściwie w dowolnym momencie. Z tego powodu warto już wcześniej przygotować się na podróż do szpitala. Czy wiesz, co zabrać do szpitala na poród, by zapewnić sobie i maleństwu, które przyjdzie na świat, komfort i wygodę? Jak przygotować się do porodu? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
Ostatni etap ciąży to czas, w którym wiele młodych mam zaczyna stresować się dniem porodu – zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża i poród w życiu. Akcja porodowa, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, może nastąpić pod koniec trzeciego trymestru. 37. tydzień ciąży to moment, w którym określa się ją jako donoszoną, a w związku z tym w tym czasie poród powinien nastąpić naturalnie i bez komplikacji. Pomimo szacowanego przez lekarza prowadzącego ciążę dnia narodzin dziecka, pierwsze objawy porodu przychodzą zwykle niespodziewanie i mogą wywołać panikę u młodej mamy i jej najbliższych. Warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie rzeczy niezbędnych na wyjazd do szpitala oraz pewność, że plan porodu – dokument zawierający nasze oczekiwania i prośby dotyczące przebiegu porodu – został sporządzony zgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Co zabrać do szpitala na poród?
Planując pobyt na oddziale położniczym w szpitalu, zwykle możemy spakować rzeczy potrzebne na kilka dni, chyba że z uwagi na stan zdrowia matki lub dziecka będzie konieczne przygotowanie się na tydzień lub dłużej. Standardowo pobyt młodej mamy w szpitalu trwa od dwóch do trzech dni. Na tę okoliczność warto już na kilka tygodni wcześniej przygotować niezbędne rzeczy. Z kwestii formalnych koniecznych do przyjęcia na oddział musimy pamiętać o dowodzie osobistym oraz karcie przebiegu ciąży, wynikach badań laboratoryjnych i USG. Torba na pobyt w szpitalu dla mamy i nowo narodzonego maluszka powinna zawierać bawełniane koszule nocne łatwe do rozpięcia, na przykład zapinane na guziki z przodu – w takich najłatwiej karmi się noworodka. Wygodny biustonosz dla karmiących, bielizna o bezszwowym kroju wykonana z oddychającego materiału oraz podpaski zapewnią komfort młodej mamie. Do torby z wyprawką do szpitala pakujemy też ulubione kosmetyki pielęgnacyjne i pod prysznic oraz szczotkę i pastę do zębów. Do mycia dziecka zabieramy kosmetyki delikatne i przeznaczone dla noworodków. Kaftaniki, śpioszki i body dla noworodka pozwolą otulić maleństwo zaraz po urodzeniu, zmierzeniu, zważeniu i umyciu w miłe dla skóry ubranka, a dodatkowo w kocyk lub rożek, który również możemy zabrać do szpitala. Młodej mamie na pobyt na oddziale przydadzą się ciepłe skarpetki, szlafrok oraz kapcie i osobne klapki pod prysznic, a także wygodne legginsy lub bawełniane spodnie dresowe. W wyprawce do szpitala powinny się znaleźć również pieluchy oraz skarpetki i czapeczki dla maluszka, który przyzwyczajony do pobytu w ciepłym łonie mamy początkowo łatwo marznie. Potrzebne będą także ubrania dla mamy i noworodka, dostosowane do temperatury na zewnątrz i pory roku.2
Tak przygotowana wyprawka na pobyt w szpitalu czekająca w domu na dzień porodu pozwala przyszłej mamie mieć poczucie kontroli i spokoju, że w momencie, w którym nastąpią objawy zbliżającego się porodu, wszystko będzie spakowane i gotowe.
Oczywiście zanim rozpocznie się właściwy poród, ciężarna często odczuwa tak zwane skurcze przepowiadające, od których do właściwego porodu może minąć nawet kilka dni. Dodatkowo za pewny objaw porodu uznaje się moment odejścia wód płodowych. Wody płodowe odchodzą w chwili pęknięcia płodowego, chwilę później zaczyna rozwierać się szyjka macicy. Te objawy porodu są już niemożliwe do przeoczenia lub pomylenia z innymi reakcjami organizmu i gdy wystąpią, ciężarna powinna być już pod opieką personelu oddziału położniczego.
Teoria przed praktyką
Na kilka tygodni przed porodem warto skompletować całą wyprawkę i akcesoria dla dziecka, a także sprawdzić kalendarz szczepień – obowiązkowych i dodatkowych, płatnych, przygotowując się na nie finansowo. Dla młodych mam, dla których nadchodzący poród będzie pierwszym w życiu, świetnym pomysłem na czas oczekiwania na narodziny dziecka jest szkoła rodzenia, która przygotowuje młodych rodziców na nadejście maleństwa i ogromne zmiany w życiu, jakie czekają ich przez najbliższe lata. Do porodu można przygotować się również pod względem teoretycznym, czytając artykuły i publikacje na ten temat, słuchając podcastów i oglądając programy w telewizji i internecie. Im większa wiedza, tym mniejszy strach, gdy nadejdą objawy porodu.
Bibliografia:
- Dagmara Pluta, Magdalena Lemm, Tomasz Lemm, Michał Wieczorek. Poród, czyli kobieta rodząca w karetce. https://files.elamed.com.pl/NAR/ksiazka_knowhow/ratownicze_know-how_przyk%C5%82adowy_rozdzia%C5%82.pdf (Data dostępu: 7.05.2021)
- https://imid.med.pl/pl/dla-pacjenta/porod-w-instytucie/przygotowanie-do-porodu (Data dostępu: 7.05.2021
- Samela-Gazda, A. Kochanek, Przygotowanie do porodu i opieki nad dzieckiem. III trymestr ciąży https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/72199,przygotowanie-do-porodu-i-opieki-nad-dzieckiem-iiitrymestr-ciazy (Data dostępu: 8.05.2021)
RB-M-51755
Najnowsze komentarze