Rozwój

Maty edukacyjne dla niemowląt

Wiele mówi się na temat zabawek edukacyjnych, wspomagających rozwój dziecka. Rodzice kupują je już niemowlętom, żeby rozbudzać ich ciekawość świata i wrażliwość na bodźce. Do najpopularniejszych zabawek tego typu należą maty edukacyjne. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór takich produktów, dlatego mogą spełniać różnorodne funkcje. Każdy rodzic musi samodzielnie zdecydować, jaka mata edukacyjna będzie najlepsza dla jego dziecka.

Produkty różnią się pod względem kolorystyki, kształtu, materiału wykonania i dostępnych funkcji. Podczas wyboru maty należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka. Kilkulatek jest gotowy na przetwarzanie większej ilości bodźców, ponieważ jego układ nerwowy zdążył już w pewnym stopniu dojrzeć. Dla takiego dziecka, odpowiednia będzie mata edukacyjna, która jest bardziej stymulująca np. emituje różnego rodzaju dźwięki i światła. Sprawa wygląda inaczej w przypadku niemowląt. Kilkumiesięczne dziecko jest jeszcze bardzo wrażliwe, dlatego nie można atakować go zbyt agresywnymi bodźcami. Dla niemowlęcia idealna będzie mata, wyposażona w elementy o różnych kształtach, kolorach i fakturach. Lepiej jest jednak unikać głośnych dźwięków.

Dwustronna mata edukacyjna dla dziecka

Im starsze dziecko, tym bardziej interesująca musi być zabawka, żeby przyciągnąć jego uwagę. Kilkulatek doskonale zna już kolory i nazwy zwierzątek, dlatego rodzic powinien zadbać o jego dalszy rozwój. Ciekawym rozwiązaniem będzie dwustronna mata edukacyjna. Jeden produkt zapewnia dziecku dwa razy więcej zabawy, ponieważ po każdej ze stron znajduje się inna plansza. Tego typu maty edukacyjne są odpowiednie dla kilkulatków, które nudzą się znacznie szybciej, niż niemowlęta i potrzebują większej różnorodności. Na rynku dostępne są różnego rodzaju produkty, przeznaczone dla dzieci w każdym wieku.

Jedną z największych zalet mat edukacyjnych jest uniwersalność. Tego typu zabawka pozostawia dziecku szerokie pole do wyobraźni. Maty są więc cenione nie tylko przez rodziców, ale przede wszystkim ich pociechy.