Rozwój

Płacisz kartą za zakupy w internecie? Dowiedz się, jak robić to bezpiecznie!

Płatność kartą za zakupy online to spora wygoda. Rosnąca popularność tej formy płatności zachęca jednak oszustów sieciowych do kradzieży naszych danych i pieniędzy. Stosując się jednak do podstawowych wytycznych, unikniemy potencjalnych kłopotów i sprawimy, że płatności online będą dla nas w pełni bezpieczne.

Jak płacić kartą przez Internet bezpiecznie?

Istnieje kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa dotyczących kart płatniczych. Korzystając z nich, zminimalizujemy niemal do zera ryzyko stania się ofiarą oszustwa w sieci. Po pierwsze, nie możemy nikomu podawać danych z karty debetowej/kredytowej. Wśród danych wrażliwych znajduje się przede wszystkim numer karty kredytowej oraz trzycyfrowy kod CVV, zlokalizowany na odwrocie karty. Ujawniając taki numer i kod bezpieczeństwa karty wraz ze skanem naszej karty – mamy prostą drogę do tego, żeby utracić dostępne środki pieniężne.

Po drugie, płacenie kartą przez Internet jest bezpieczne, gdy strona internetowa, na której podajemy dane z naszej karty przy płatności, wykorzystuje protokół SSL. Jak możemy to zweryfikować w łatwy sposób? Przede wszystkim adres tejże strony powinien rozpoczynać się od skrótu https://, a obok niej musi wyświetlać się ikona kłódki. Równie istotne jest to, by nie korzystać do płatności z sieci publicznej i obcych komputerów, a także zainstalować na swoim sprzęcie oprogramowanie antywirusowe, które wykryje ewentualne próby kradzieży naszych danych.

Na karcie płatniczej powinniśmy poza tym ustalić odpowiednie limity kwotowe i ilościowe takie, które odpowiadają naszym dziennym i miesięcznym wydatkom (np. 100 zł dziennie, 2000 złotych miesięcznie). W ten sposób nawet w przypadku kradzieży środków pieniężnych wykryta w odpowiednim czasie strata nie będzie dla nas tak dotkliwa. Zyskamy przez to czas na reakcję, gdy zauważymy w historii naszych transakcji podejrzane operacje bankowe.

Co więcej, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych pieniędzy, gdy nasza karta zaginie lub też zostanie skradziona, powinniśmy poinformować o tym natychmiast nasz bank. Często minuty decydują o tym, że nie ponosimy straty finansowej. Obecnie tego typu zgłoszenie jest możliwe bardzo szybko przy wykorzystaniu bankowości internetowej. Wystarczy, że wybierzemy odpowiednią opcję w ustawieniach i z naszej karty nie będzie można korzystać. Nie musimy już tracić cennych minut, udając się do placówki banku lub też dzwoniąc na infolinię. Powinniśmy mieć na uwadze to, że nie zawsze mamy taką możliwość w godzinach wieczornych, w weekendy lub w święta ze względu na określone godziny pracy konsultantów.

Karta do zakupów internetowych – którą wybrać?

Banki oferują całą gamę kart, które pozwalają na dokonywanie zakupów w Internecie. Wiele z nich pozwala na zyskanie całej gamy dodatkowych korzyści, dopasowanych do naszych potrzeb. To dlatego dokładna analiza udostępnionych przez banki kart zapewnia nam najlepsze warunki. Przykładem takiej wyróżniającej się karty jest VISA TurboKARTA oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Ta karta kredytowa pozwala na skorzystanie z określonego limitu kredytowego nawet przez 54 dni, bez konieczności zapłaty odsetek (przy terminowej spłacie zobowiązania i transakcjach bezgotówkowych) oraz rozłożenie naszych płatności na raty. Poza tym w tym przypadku nie ponosimy dodatkowych opłat za obsługę karty.Wygodny dostęp do informacji o karcie kredytowej VISA TurboKARTA zapewnia bankowość internetowa oraz darmowa aplikacja mobilna.

VISA TurboKARTA wyróżnia się ponadto zastosowaniem w niej specjalnego zabezpieczenia 3D Secure. W jego ramach mamy do czynienia z dodatkowym potwierdzeniem transakcji. Przyjmuje ono formę jednorazowego kodu, który otrzymamy w wiadomości SMS oraz hasła uwierzytelniającego. Takie hasło nadamy w bankowości internetowej, na infolinii banku czy też przy wykorzystaniu darmowej aplikacji mobilnej dostępnej w Google Play lub AppStore. Dzięki zabezpieczeniu 3D Secure jeszcze bardziej wzmacniamy zatem bezpieczeństwo transakcji realizowanych online.