Rozwój

Soczewki kontaktowe – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest bardzo ważny. To od niego zależy komfort użytkowania szkieł. Wcześniej warto zapoznać się z ich rodzajami, a także skonsultować z okulistą. Zobacz, jakie soczewki kontaktowe wybrać.

Soczewki hydrożelowe

Soczewki kontaktowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Jednym z nich jest hydrożel. Szkła tego typu wyróżniają się wysoką zawartością wody (nawet ponad 50%). Są one miękkie, delikatne i dobrze dopasowują się do oka. Ich wadą jest niska przepuszczalność tlenu, która zmniejsza się wraz z czasem użytkowania.

Soczewki hydrożelowo-silikonowe

Innym rodzajem są soczewki hydrożelowo-silikonowe. Są one nieco bardziej sztywne od szkieł wykonanych z samego hydrożelu. Mimo to dobrze dopasowują się do kształtu oka. Ich dużą zaletą jest wysoka przepuszczalność tlenu, która utrzymuje się na podobnym poziomie przez cały czas użytkowania.

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne?

Soczewki mają także różny czas noszenia. W sklepach optycznych dostępne są:

  • soczewki kontaktowe jednorazowe (jednodniowe),
  • soczewki kontaktowe dwutygodniowe,
  • soczewki kontaktowe miesięczne,
  • soczewki kontaktowe roczne.

Jednorazowe soczewki należy wyrzucić po jednym dniu użytkowania. Natomiast pozostałe rodzaje można nosić przez czas wskazany na opakowaniu, a następnie wymienić na nowe. Ważne jest, że po każdym zdjęciu szkieł trzeba je dokładnie czyścić specjalnym płynem dezynfekującym.

Soczewki kontaktowe zmieniające kolor oczu

Istnieje także opcja dla osób, które chcą zmienić lub podkreślić swój naturalny kolor oczu. Soczewki mają warstwę kolorową, która wpływa na zabarwienie tęczówki. Najczęściej są one dostępne w miesięcznym trybie noszenia. Mogą z nich korzystać osoby z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością oraz te bez żadnej wady wzroku.

Tryb noszenia soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe różnią się także trybem noszenia. Mogą być:

  • dzienne,
  • elastyczne,
  • ciągłe.

Soczewki dzienne można nosić przez około 12–14 godzin w ciągu dnia. Po tym czasie należy je wyjąć, oczyścić i założyć dopiero po kilku godzinach przerwy. Szkła elastyczne i ciągłe mogą być pozostawione na oczach na noc. Są one wykonane ze specjalnych materiałów, które zapewniają lepsze nawilżenie oka.

Gdzie kupić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe można kupić w stacjonarnych lub internetowych sklepach optycznych. Warto zwrócić uwagę, aby było to miejsce z dobrymi opiniami. Wówczas można mieć pewność, że oferowane produkty są wysokiej jakości, a także są przechowywane w odpowiednich warunkach.