Zdrowie

Higienizacja zębów – kiedy się na nią zdecydować

Każdego dnia nasze zęby nastawione są na działanie szkodliwych substancji. Kawa, herbata, papierosy, a nawet nabiał, wszystko to sprzyja mineralizowaniu płytki nazębnej i w efekcie osadzaniu osadu. Z utrwalonym na zębach osadem nie poradzimy sobie sami. Możemy szorować żeby kilka razy dziennie po kilka minut, nitkować je, płukać, a i tak nie ruszymy kamienia. Domowe sposoby są po prostu w pewnym momencie zbyt mało efektywne. W tym miejscu pojawia się higienizacja zębów. Zabieg natury wręcz profilaktycznej, prosty, ale za to jakże pomocny w walce z próchnicą. Czym jest higienizacja? Czy boli? Kiedy warto się jej poddać?

Dla kogo higienizacja?

Higienizacja zębów, to grupa zabiegów, których celem jest usunięcie osadu i kamienia z powierzchni zęba. Istnieje pewna grupa osób, a także kilka sytuacji, w przypadku których zaleca się higienizacje.

  • Palenie tytotniu – palenie papierosów niesie za sobą całą paletę zagrożeń dla naszego zdrowia. Poza chorobami płuc powodować może także choroby zębów. Palenie papierosów sprzyja osadzaniu się brunatnego osadu na naszych zębach. Szczególnie w ich zakamarkach. Dodajmy do tego fakt, że palacze są także często miłośnikami kawy, która również sprzyja powstawaniu nalotu.
  • Podatność na próchnicę – utrzymujący się kamień nazębny sprzyja rozwojowi próchnicy. Każdy organizm posiada indywidualne predyspozycje do obrony przed bakteriami. Mówiąc wprost, u jednych próchnica rozwija się wolniej, u innych szybciej. Jeśli jesteśmy podatni na próchnicę, to warto systematycznie usuwać z zębów kamień.
  • Wybielanie zębów – kamień nazębny, tak samo jak uzupełnienia protetyczne, plomby czy implanty zębów, nie zostanie wybielony w procesie wybielania zębów. Utrudni on także wybielenie powierzchni zębów, które przykrywa. Jeśli zatem planujemy taki zabieg i zależy nam na jak najlepszych efektach kuracji, to przed zabiegiem warto usunąć z powierzchni zębów kamień. Dzięki temu mamy większą pewność, że nasze zęby zostaną rozjaśnione równomiernie.
  • Aparat ortodontyczny – aparat nazębny ma wiele zalet, niestety utrudnia dokładne szczotkowanie zębów. Posiadacze aparatów muszą ze szczególną uwagą i precyzją szczotkować zęby, uważając by nie pominąć żadnej przestrzeni, a tych trudno dostępnych jest przy aparacie całkiem sporo. Im więcej zakamarków, tym więcej miejsc do osadzania płytki bakteryjnej. Stąd też posiadaczom aparatów zaleca się higienizację zębów.

Czym jest higienizacja zębów?

Higienizacja zębów to grupa zabiegów takich jak skaling, piaskowanie, fluoryzacja, polerowanie czy reminalizacja, które mają za zadanie usunąć kamień i wzmocnić nasze szkliwo. Ich procedura jest prosta i szybka, to też zwykle na jednej wizycie wykonuje się kilka z nich. Wybór konfiguracji zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta, jak i doświadczenia dentysty.

Skaling

Skaling to usuwanie złogów kamienia z powierzchni zębów, zakamarków, ale również tego, który gromadzi się pod dziąsłami. Zabieg wykorzystuje głowicę ultradźwiękową, która rozbija kamień umożliwiając jego wypłukanie.

Piaskowanie

To zabieg, który również ma za zadanie rozbić płytkę bakteryjną. Wykorzystuje on natomiast drobną krzemionkę, która aplikowana jest poprzez strumień powietrza i wody. Dzięki temu kamień jest od razu usuwany z powierzchni zębów. Piaskowanie przeprowadza się często bezpośrednio po skalingu, by zwiększyć efektywność zabiegu.

Polerowanie

Polerowanie ma za zadanie nie tylko usunąć pozostałość osadu, ale również wygładzić płytkę nazębną po to by wolniej gromadził się na niej osad. Zęby poleruje się przy użyciu wirującego wiertła z gumy wraz ze specjalną pastą polerską.

Fluoryzacja lub reminalizacja

To proces lakierowania zębów środkiem zawierającym fluor. W opozycji do fluoryzacji wykonuje się zabieg reminalizacji szkliwa. W praktyce na zęby nakłada się środek, który nie zawiera fluoru. Reminalizacja może także delikatnie rozjaśnić zęby, co sprawia, że jest często wybierana przez pacjentów.