Zdrowie

Holter EKG jak się przygotować i jak zachowywać w trakcie badania

Choroby i dolegliwości mięśnia sercowego mogą mieć różny charakter. Nie wszystkie można wykryć podczas rutynowego badania EKG. Szczególnie te o charakterze nagłym, chwilowym, trudno jest przy jego pomocy uchwycić i zdiagnozować, a tym samym wdrożyć odpowiednie leczenie. Na całe szczęście jest dokładniejsza forma EKG, która umożliwia całodzienny monitoring pracy serca pacjenta. Jest to całodobowy holter EKG. Za jego pomocą można monitorować pracę serca w trakcie, gdy pacjent wykonuje swoje normalne codzienne aktywności. Rejestrator działa 24h na dobę, a więc pozwala zarejestrować każdy epizod. Jak przygotować się do badania holterem EKG i o czym pamiętać podczas badania?

Jak wygląda badanie holterem EKG?

Holter EKG to urządzenie składające się z dwóch głównych elementów połączonych kablami. Pierwszym z nich są elektrody. Mocuje się je specjalną maścią do klatki pacjenta. Elektrody monitorują pracę serca, a pełen zapis tego procesu rejestrowany jest przez urządzenie wielkości małego telefonu komórkowego. Urządzenie to mocuje się na dedykowanym pasie na biodrach pacjenta. Całą aparatura nie jest ciężka i umożliwia swobodną pracę, przemieszczanie się, a nawet mniej wymagające prace w ogródku czy trening siłowy. Dodatkowo pacjent może sam rejestrować w holterze moment wystąpienia dolegliwości poprzez specjalny przycisk. Holter musi być noszony przez co najmniej 24h. Zdarza się, że zapis odbywa się przez dłuższy okres 2-3 dni.

Jak się przygotować?

Zasadniczo, badanie holterem EKG nie wymaga od pacjentów żadnych wcześniejszych przygotować. Mężczyznom z obwitym owłosieniem na klatce piersiowej poleca się jej ogolenie, a przynajmniej w miejscach, gdzie przyklejone będą elektrody. W dniu poprzedzającym badanie holterem EKG, jak i w dniu badania lepiej nie natłuszczać skóry olejkami czy balsamami. Mogą one bowiem uniemożliwić przyklejenie elektrod. Na koniec zaleca się dopasowaną odzież, tak by kable łączące elektrody z czytnikiem przylegały do ciała, nie plątały się nigdzie. Pacjenci ze wszczepionym rozrusznikiem serca powinni dostarczyć na wizytę paszport rozrusznika, który pomoże w weryfikacji pracy stymulatora.

Czego nie można robić w trakcie badania?

Przede wszystkim nie można otwierać urządzenia. Ciekawość i manipulacja przy aparacie może doprowadzić do błędów w jego pracy lub wprost jego zepsucia. W pierwszym przypadku trzeba będzie powtórzyć badanie, co wiąże się z podwójnym wydatkiem. Holter EKG nie jest urządzeniem tanim, stąd lepiej nie narażać się na niepotrzebne koszty.

Starajmy się nie ciągnąć przewodów elektrod. Świadomie jak i nieświadomie. Przewody mogą się uszkodzić, a elektrody odkleić. Znów badanie trzeba będzie powtarzać. Zaleca się także nie dotykanie elektrod.

Zakaz kąpieli to zobowiązanie każdego pacjenta z założonym holterem EKG. Holter EKG nie jest urządzeniem wodoodpornym. Jego zamoczenie podczas kąpieli, nawet podczas prysznica, spowoduje najpewniej jego zepsucie.

Pacjentom zaleca się rejestrować samodzielnie momenty złego samopoczucia w dzienniczku pacjenta jak i poprzez przycisk pacjenta na urządzeniu. Pozwoli to na powiązanie dolegliwości z pracą serca.

Na koniec zaleca się także by nie przebywać w bezpośrednim otoczeniu kuchenek mikrofalowych czy koców elektrycznych. Wytwarzane przez nich pole elektromagnetyczne może bowiem zakłócić działanie holtera EKG.

Holter EKG nie taki straszny

Holter EKG to badanie nieinwazyjne i bardzo mało ingerujące w wykonywanie codziennych aktywności przez pacjenta. Nie należy wiec wstrzymywać się od decyzji o badaniu. Im szybciej uda się zdiagnozować przyczynę naszych dolegliwości tym szybciej wdrożymy konieczne leczenie.