Wezwanie do zapłaty — jak je napisać i kiedy wysłać ostateczne wezwanie?
Opóźnienia w płatnościach to problem, z którym zmaga się większość przedsiębiorców. Często towarzyszy temu utrudniony kontakt z kontrahentem lub też nawet jawna odmowa dokonania zapłaty. W takim przypadku nie musimy decydować się jednak od razu na skierowanie sprawy do sądu. Czasem lepiej wysłać oficjalne żądanie uregulowania należności. Prowadzenie działalności gospodarczej ma swoje jasne i ciemne strony. Do tych drugich zaliczyć trzeba przede wszystkim wszystkie problemy związane z kontrahentami. Tym, który powtarza się najczęściej, jest zwlekanie z dokonywaniem płatności. Z pewnością każdy, kto kiedykolwiek prowadził własną firmę, wie doskonale, jak kłopotliwa i frustrująca jest to sytuacja. Każda nieopłacona faktura zmniejsza płynność finansową działalności, a do tego dochodzą jeszcze wszystkie formalności, jakimi trzeba się zająć, by odzyskać pieniądze. Przed ewentualnym skierowaniem sprawy do sądu warto skorzystać z możliwości polubownego porozumienia, jak jest wysłanie wezwania do zapłaty. Jak napisać wezwanie?
Wezwanie do zapłaty — dlaczego warto je wysłać do dłużnika?
Wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty zapewnia wierzycielowi wiele korzyści. Przede wszystkim, jest to sposób polubowny. Z tego też powodu, nawet jeśli będziemy musieli wejść na drogę postępowania sądowego, będziemy w znacznie lepszej sytuacji, ponieważ nasza strona widoczna będzie jako ta, która próbowała rozwiązać sprawę.
To oczywiście nie wszystko. W wielu przypadkach bowiem przedsądowe wezwanie do zapłaty pozwala osiągnąć zamierzony skutek i dłużnik rzeczywiście spłaca kwotę, jaką jest winny w wyznaczonym terminie. Dzięki temu możemy uniknąć ciągnących się niekiedy miesiącami spraw. Przede wszystkim jednak warto podkreślić, że ostateczne wezwanie do zapłaty nie ma żadnych negatywnych skutków dla nas, jako przedsiębiorców. Warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ może zapewnić nam osiągnięcie celu lub utwierdzić nas w nieuczciwości dłużnika.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty — co musi zawierać?
Wezwanie do zapłaty to dokument, który nie ma z góry narzuconego wzoru. To pismo, które skonstruować można właściwie w dowolny sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że należy pamiętać, aby miało charakter stanowczy i oficjalny. Wezwanie do zapłaty powinno uwzględniać wszystkie najważniejsze informacje na temat nieopłaconej należności. Chodzi tu oczywiście między innymi o dokładną kwotę i ewentualne odsetki. Warto nawołać też kontrahenta do zapłaty należności w ściśle określonym terminie. Dobrze jest także poinformować, jakie ewentualne działania zostaną podjęte po upływie terminu płatności wyznaczonej w wezwaniu do zapłaty. Prócz tego pismo powinno zawierać także:
- miejsce i data sporządzenia
- dane wierzyciela
- dane dłużnika
- numer rachunku, na który ma zostać wpłacona należność
- podpis osoby wysyłającej wezwanie.
Wezwanie do zapłaty — jak wysłać?
W dzisiejszych czasach coraz więcej oficjalnych spraw załatwić możemy przez internet, bez wychodzenia z domu. Czy i w tym przypadku jest to takie proste? Okazuje się, że jeśli chodzi o wezwanie przedsądowe, najzwyczajniej nie opłaca się go wysyłać w sposób elektroniczny. Oczywiście możemy to zrobić, natomiast taka forma może nie odnieść zamierzonego skutku. Jeśli wierzyciel unika płatności, po prostu nie odbierze maila i cały wysiłek pójdzie na marne. W tym przypadku warto trzymać się sprawdzonych metod i wysłać wezwanie do zapłaty pocztą. Najlepiej zrobić to listem poleconym z potwierdzeniem odbioru.