Dom i ogród

Pszenica – wymagania klimatyczne i glebowe

Pszenica jest jednym z najpopularniejszych zbóż, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie posiłku. Jednak nie da się ukryć, iż uprawianie pszenicy stanowi niemałe wyzwanie dla rolników. Jakie są wymagania klimatyczne i glebowe dla tego zboża?

Wymagania klimatyczne pszenicy

Przede wszystkim pszenica jest zbożem, które charakteryzuje się dużymi wymaganiami wodnymi – zwłaszcza od fazy krzewienia do zakończenia fazy strzelania w źdźbło. Dlatego lata suche, które zdarzają się ostatnio niezwykle często, są trudne dla rolników i mogą powodować znaczący spadek plonów. Warto jednak podkreślić, iż zbyt duże opady w fazie kłoszenia i dojrzewania mogą przedłużyć okres wegetacji i stać się jednym z czynników, który wpływa na rozwój chorób pszenicy. Pszenica ozima wymaga także optymalnej temperatury. Uprawa zbóż może odbywać się nawet przy temperaturze 2-3°C, jednak pszenica najlepiej kiełkuje i wschodzi przy 12-15°C. Może wytrzymać znaczne spadki temperatury – nawet do
-30°C, jednak wyłącznie wtedy, gdy ochrania ją pokrywa śnieżna. Bez niej zboże wytrzyma temperatury do -20°C. Wskazuje się, że pszenicę ozimą najlepiej uprawiać w południowo-zachodniej i zachodniej części Polski, właśnie ze względu na warunki klimatyczne. Najgorsze warunki pszenica ma w części północno-wschodniej naszego kraju.

Wymagania glebowe pszenicy

Nie da się ukryć, iż pszenica jest jednym z najbardziej wymagających zbóż właśnie pod kątem wymagań glebowych. Dlatego właśnie uprawa zboża powinna odbywać się na ziemiach żyznych bądź bardzo żyznych. Najlepszym wyborem są gleby głębokie o dobrej strukturze, które charakteryzują się możliwością magazynowania wody niezbędnej do wzrostu zboża. Ich pH powinno wynosić od 5,5 do 7,5 – w sytuacji, w której pszenica uprawiana jest w glebie o niższym niż zakładane pH, konieczne jest wapniowanie podłoża. Pszenica najlepiej rozwija się w ziemi o dużych zasobach próchnicy.

Pszenica jest trudnym do uprawy zbożem, jednak na szczęście w całym naszym kraju istnieje wiele miejsc, które idealnie się do tego nadają.