Dom i ogród

Termoizolacja – na czym polega?

Czujesz, że w Twoim domu wciąż bywa chłodno mimo odkręconych grzejników? Najwyraźniej w budynku są miejsca, przez które ucieka ciepło. Najwyższa pora pomyśleć o jego termomodernizacji.

Czym jest termoizolacja?

Termoizolacja to nic innego jak działania zmierzające w kierunku ograniczenia strat ciepła, a także zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynku. W niewłaściwie ocieplonych budynkach zimą temperatura jest niższa niż powinna, natomiast latem – wyższa. Przyczyn takiego stanu może być kilka, np. niewłaściwa konserwacja izolacji, stare okna i drzwi, nieefektywne źródła ogrzewania czy obecność tzw. mostków termicznych. Pojawiają się szczególnie w obiektach, które mają już swoje lata.

Czym grozi brak odpowiedniej termomodernizacji? Przede wszystkim wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Skutkuje również spadkiem komfortu życia użytkowników. Nie jest w końcu niczym przyjemnym siedzenie w zimnym lub dusznym pomieszczeniu. Aby tego uniknąć, budynek trzeba nie tylko właściwie ocieplić, ale i zapewnić mu należytą wentylację.

Termoizolacja – korzyści

Budynku jednorodzinne potrafią zużywać na grzanie aż 80% całkowitej energii. Nic więc dziwnego, że po termomodernizacji roczne kwoty na rachunkach potrafią zmniejszyć się nawet o kilka tysięcy złotych. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wspomaganie poszczególnych instalacji np. odnawialnymi źródłami energii. Wśród korzyści, jakie przynosi termoizolacja budynku, na pewno warto wymienić:

  • ograniczenie kosztów ogrzewania budynku (oszczędności),
  • poprawa walorów estetycznych obiektu,
  • gwarancja komfortu termicznego latem i zimą,
  • polepszenie się komfortu akustycznego budynku,
  • zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Decydując się na termomodernizację warto zwrócić uwagę nie tylko na metody najpowszechniejsze, lecz także te innowacyjne (np. termomodernizację budynku powłoką PSC). Pamiętajmy, że powinna być to inwestycja, najlepiej na okres 40-50 lat, kierując się nie tylko cena, ale przede wszystkim efektami długofalowymi.