Dom i ogród

Jak urządzić jadalnię w ogrodzie?

Ciepłe letnie dni sprzyjają wspólnym posiłkom i biesiadowaniu na świeżym powietrzu. W otoczeniu przyrody posiłki spożywa się przyjemniej, a przygotowane dania smakują lepiej. Nic więc dziwnego, że wiele z nas na okres lata decyduje się przenieść jadalnię do ogrodu. Jak ją jednak urządzić. Czego nie może w niej zabraknąć?

Król ogrodowej jadalni

W ogrodowej jadalni najważniejszym meblem jest stół. Powinien on być na tyle duży, aby pomieścić i domowników i zaproszonych gości. W ogrodach o niewielkim metrażu najlepiej sprawdzą się stoły ogrodowe rozkładane – szybko można zmienić ich rozmiar i dostosować do aktualnych potrzeb. W dużych ogrodach postawić można natomiast na modele o znacznych rozmiarach w kształcie kwadratu, prostokąta lub okrągłe.

Stoły ogrodowe – praktyczne i estetyczne

Stoły ogrodowe to w Miloo Home szeroka kategoria produktów. Poszczególne modele różnią się nie tylko kształtem, ale i rozmiarami czy materiałem wykonania. Wśród najczęściej wybieranych stołów ogrodowych są te drewniane. Solidne, trwałe i estetyczne świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Do aranżacji wprowadzą przytulne i ciepłe nuty. Drewniane stoły ogrodowe to jednak nie jedyny wybór w Miloo Home. Wśród naszych propozycji brakuje również lekkich i odpornych na wilgoć stołów aluminiowych, ekologicznych modeli z eko rattanu, a także mebli ze stali.

Stoły ogrodowe w zestawie z krzesłami

Ogrodowej jadalni nie da urządzić się bez stołu, ale też i bez krzeseł. Wygodne i ergonomiczne powinny być rozmiarem i wysokością dopasowane do stołu. Dzięki temu na świeżym powietrzu będzie można wygodnie spożyć posiłek, a także odpocząć w czasie biesiadowania.

Krzesła to podstawowy dodatek do stołów ogrodowych. Warto jednak pamiętać, że klimat w jadalni na świeżym powietrzu tworzą dodatki i ozdoby. Chcąc nadać przestrzeni charakteru, na krzesłach dobrze jest położyć dekoracyjne poduchy, na podłożu ustawić latarenki i lampiony – jeśli jest taka możliwość nad stołem rozwiesić cotton balls. Przestrzeń uatrakcyjnią też donice pełne aromatycznych ziół lub pięknie pachnących kwiatów.

Gdzie ustawić stół ogrodowy?

W aranżacji jadalni w ogrodzie ważne jest nie tylko posiadanie odpowiednich mebli, ale i ich właściwe umiejscowień. Stoły ogrodowe obowiązkowo powinny być ustawione na twardej powierzchni, gdzie będą mogły stabilnie stać. Nogi mebla nie powinny zapadać się w trawę, bowiem biesiadowanie będzie mniej komfortowe. Podobna zasada obowiązuje przy ustawieniu krzeseł. Ważne jest również, aby na miejsce ogrodowej jadalni wybrać zacieniony fragment przestrzeni. Dzięki temu posiłku nie będzie się jeść w pełnym słońcu. Jeśli na tarasie lub w ogrodzie brakuje naturalnego cienia, dobrze jest pomyśleć o zadaszeniu stworzonym ze sztucznych materiałów. Alternatywą dla niego może być pergola gęsto porośnięta pnączami lub przykryta lekką tkaniną, a także ogrodowy parasol.

Praktycznym rozwiązaniem będzie ustawienie stołu ogrodowego tuż przy wyjściu na ogród od strony kuchni (ewentualnie salonu). Dzięki temu przynosząc potrawy nie będzie trzeba pokonywać długich dystansów. Jeśli na terenie ogrodu posiada się tzw. kuchnię polową lub miejsce na grilla, to komplet jadalniany powinien stanąć w tamtej okolicy.