Rozwój

Psychoterapia online – najważniejsze fakty

Istnieje wiele czynników, które wpłynęły na powstanie psychoterapii online oraz przyczyniły się do wzrostu jej popularności wśród pacjentów zainteresowanych tą formą leczenia.

Niewątpliwie kluczowym był tutaj rozwój technologii oraz rosnąca dostępność do coraz szybszych i bardziej stabilnych łączy internetowych, które pozwoliły urealnić to co jeszcze nie tak dawno wydawało się odległą perspektywą. Dodatkowo, rozwój tej formy terapii został przyspieszony przez pandemię COVID-19 w trakcie której wiele tradycyjnych gabinetów terapeutycznych zostało zamkniętych pomimo faktu, że społeczeństwo bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebowało wsparcia emocjonalnego w związku z wszechobecnym kryzysem zdrowotnym i społecznym. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.

Co rozumiemy przez pojęcie psychoterapii online?

Psychoterapia online jest formą terapii, w której pacjent i terapeuta spotykają się wirtualnie – w sieci, za pomocą urządzeń wyposażonych w kamerę video lub z możliwością jej podłączenia, a także dostępem do internetu.

Cel samej terapii jest taki sam jak w przypadku jej tradycyjnej, gabinetowej formy tj.  pomóc pacjentowi w rozwiązaniu jego problemów natury zdrowia psychicznego.

Sesje terapeutyczne odbywają się przy użyciu popularnych aplikacji takich jak Skype, Zoom, Google Meets, Whats Up, ale i również za pomocą standardowego połączenia video z poziomu naszego smartfona.

Ponadto, warto zwrócić uwagę, że wiele serwisów internetowych oferujących usługi psychoterapii online jak na przykład trzymsie.pl, pracują nad własnymi, w pełni autonomicznymi rozwiązaniami, które umożliwią pacjentom wzięcie udziału w sesji terapeutycznej bezpośrednio z poziomu ich platformy.

Jakie zalety posiada ta forma terapii?

Respondenci najczęściej wskazują poniższe odpowiedzi, tj.:

  • dostępność, rozumiana jako możliwość przeprowadzenia terapii z dowolnego miejsca na świecie, o każdej porze dnia i nocy
  • wygoda, postrzegana jako brak konieczności wychodzenia z domu i przemieszczania się, co pozytywnie wpływa zarówno na oszczędność czasu jak i pieniędzy
  • anonimowość, pozwalająca pacjentowi zachować pełną prywatność, która może zwiększyć poczucie komfortu w trakcie trwania terapii
  • mnogość wyboru, sprawiająca, że pacjent ma dostęp do większej liczby terapeutów i specjalistów z różnych regionów kraju
  • powszechność, dająca dostęp do psychoterapii zainteresowanym tą formą leczenia, którzy do tej pory z uwagi na zamieszkiwanie terenów podmiejskich lub wiejskich, najczęściej nie mieli możliwości skorzystania z jakiekolwiek formy terapii w swojej okolicy

Gdzie szukać właściwego psychologa online?

Poszukiwania najlepiej rozpocząć poprzez zapytanie znajomych, rodziny lub lekarza pierwszego kontaktu o rekomendacje w tym zakresie.

Warto również zasięgnąć informacji w sieci, na dedykowanych stronach internetowych portali zajmujących się tą formą pomocy i jednocześnie zrzeszających certyfikowanych psychoterapeutów.

Najważniejszym jest, aby wybrany specjalista posiadał odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie w prowadzeniu terapii online, ale i co równie istotne – był kimś w obecności kogo czujemy się komfortowo oraz przed którym jesteśmy w stanie się otworzyć.

Czy psychoterapia online posiada udokumentowaną skuteczność?

Według najnowszych badań, psychoterapia online jest równie skuteczna co jej tradycyjna, stacjonarna forma. Nie mniej, warto nadmienić, że jej skuteczność zależy od wielu czynników takich jak rodzaj zaburzenia, preferencje pacjenta oraz jakość samej relacji między nim, a terapeutą.

Kiedy powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Powinniśmy rozważyć skorzystanie z usług terapeuty jeśli:

  • dostrzegamy u siebie wyraźne trudności w radzeniu sobie z emocjami takie jak depresja, lęk, gniew, smutek
  • występują u nas problemy na polu relacji interpersonalnych dotyczące nawiązywania bliskich kontaktów, konfliktów w rodzinie lub w pracy
  • doświadczamy traum emocjonalnych takich jak przemoc, utrata ukochanej osoby lub ciężkie wypadki
  • mamy problemy z samoakceptacją, samorealizacją oraz mierzymy się z poczuciem bezradności i braku sensu życia
  • nie radzimy sobie z wszelkimi formami uzależnień, takimi jak alkoholizm, narkomania, uzależnienie od internetu i wiele innych

Pamiętajmy, że terapia może pomóc nam okiełznać swoje emocje, nauczyć nas skutecznych sposobów radzenia sobie z problemami oraz pozytywnie wpłynąć na sferę rozwoju osobistego, czyniąc nas tym samym bardziej spełnionymi i szczęśliwszymi.