Rozwój

Dietetyka – studia „trendy”, czy sposób na życie?

Dietetyka to jeden z tych kierunków studiów, które zaczynają zyskiwać na popularności. Coraz chętniej interesujemy się tym, co jemy, staramy się sięgać wyłącznie po produkty naturalne (najlepiej ekologiczne), które dają nam gwarancję dostarczenia do organizmu składników najwyższej jakości, mających korzystny wpływ na nasz organizm. Nie jest nam też obca aktywność, również ta na świeżym powietrzu. Mamy świadomość, że prawidłowo zbilansowane wysokiej jakości jedzenie oraz ruch to mieszanka, która pozwoli nam na utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji, mniej podatnego na infekcje oraz wynikające z nich powikłania.

Dietetyka studia – czego się nauczysz?

Studiując dietetykę, nauczysz się komponować zdrowe menu dla każdej osoby bez względu na wiek, przebyte choroby czy intensywność aktywności sportowej. Zdobędziesz wiedzę z takich dziedzin nauki jak: anatomia, fizjologia, biologia, farmakologia, mikrobiologia, chemia żywności, bromatologia, a także z psychologii. Nauczysz się, jak podczas rozmowy dowiedzieć się o pacjencie jak najwięcej o jego upodobaniach żywieniowych, aktywności, a jednocześnie jak zmotywować go do nieuniknionych zmian w sposobie komponowania posiłków oraz dobierania właściwych składników.

Musisz wiedzieć, że twoja nauka nie skończy się zaraz po zdaniu końcowych egzaminów i odebraniu tytułu magistra. Będzie trwać przez cały czas kariery zawodowej, podczas której, aby sprostać wymaganiom, będziesz ciągle poszerzać swoją wiedzę ze wspomnianych dziedzin na podstawie najnowszych badań, aby móc jak najlepiej pomóc wszystkim swoim pacjentom.

Dietetyka studia – tryb, tytuły naukowe oraz specjalizacje

Przepustką do studiowania dietetyki jest oczywiście sukces na maturze i wysokie oceny otrzymane z takich przedmiotów, jak: biologia, chemia, fizyka, informatyka, języka obcy, czy matematyka. Później można studiować wymarzony kierunek w trybie stacjonarnym lub zaocznym, a nawet online. Program kształcenia zakłada uzyskanie po 3 latach nauki stopienia licencjata a po kolejnych dwóch – magistra. W trakcie studiów można wybrać jedną z kilku ścieżek, czyli specjalizacji. Warto wymienić tutaj:

· żywienie zbiorowe,

· dietoterapię,

· profilaktykę żywienia,

· żywienie w sporcie,

· dietetykę w turystyce i rekreacji,

· dietetykę w odnowie biologicznej i sporcie,

· dietetykę kliniczną,

· psychodietetykę,

· poradnictwo dietetyczne,

· żywność ekologiczna w dietetyce.

Dietetyka studia – późniejsza możliwości pracy

Po ukończeniu studiów dietetycznych możesz aplikować do pracy w organizacji sportowej, firmie zajmującej się żywieniem zbiorowym lub cateringiem, czy nawet założyć własny gabinet poradnictwa żywieniowego. Pamiętaj jednak, że wybór miejsca powinien być zależny od tego, jakie masz usposobienie. Jeśli niekoniecznie dobrze czujesz się podczas rozmowy z obcą osobą, wybierz miejsce, gdzie będzie się liczyć twoja wiedza i precyzja w przeprowadzaniu procesów badawczych. A jeśli cenisz sobie kontakt z innymi, wybierz poradnictwo lub współpracę dietetyczną ze sportowcami.