Rozwój

Rower – Jaki wybrać?

Zamiłowanie do sportów rowerowych deklaruje coraz więcej Polaków. Bezpośredni wpływ ma na to coraz lepsza infrastruktura, a także wzrost świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia. Rower stał się również idealnym środkiem lokomocji w zatłoczonych miastach, ułatwiając dojazd do szkoły czy do pracy. Jeśli myślicie o zmianie posiadanego roweru, skorzystajcie z naszych rad, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Konstrukcja

To bardzo ważna kwestia, mająca wpływ nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na komfort podróżowania. Na rynku spotkacie rowery stalowe, oznaczone najczęściej jako „hi-ten”, cechujące się niską ceną. Mają jednak wadę, którą jest znaczna waga. To dobre rozwiązanie na początek, głównie dla osób, które nie muszą zbyt często wnosić roweru po schodach. Lepszym, ale nieco droższym pomysłem, jest wybór ramy wykonanej ze stopu stali z dodatkiem np. chromu. Czym wyróżnia się tego rodzaju rower?

Doskonałą wytrzymałością i lekkością, co zauważycie już w sklepie, podnosząc ramę. Dysponując pokaźniejszym budżetem, który łatwo zwiększycie dzięki pożyczce gotówkowej, wybierzcie ramy karbonowe. To propozycja przeznaczona przede wszystkim dla osób wyczynowo jeżdżących na rowerze oraz dla tych, dla których jednoślad jest narzędziem pracy. Ogromną zaletą tych konstrukcji jest bowiem lekkość, trwałość oraz niezawodność.

Wielkość

Rower, tak jak ubranie, nie może być ani za duży, ani za mały. Wybór jego rozmiaru to prawdziwy kłopot dla osób, które zakupów chcą dokonać w internecie. Nie wiadomo wówczas, bez przymierzenia, jaką wielkość ramy wybrać. Co więcej, zamieszanie wprowadzają także średnice kół. W tym przypadku można posłużyć się schematem, który pozwoli na dopasowanie optymalnego roweru do waszego wzrostu.

Stając przy ścianie, zmierzcie odległość od podłogi do kroku. Otrzymaną wartość trzeba pomnożyć przez współczynnik odpowiadający rodzajowi roweru – 0,57 (rower górski), 0,63 (rower trekingowy) oraz 0,66 (szosowy), a następnie podzielić przez 2,54. Wynik będzie orientacyjnym rozmiarem ramy w calach. Tym sposobem wstępnie oszacujecie, jaką wielkość roweru powinniście wybrać. Polecamy jednak przymiarkę w sklepie, która będzie znacznie dokładniejsza.

Osprzęt

Rower nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie wyposażony w odpowiedni osprzęt. Kluczową sprawą są popularne przerzutki, określane jako element zespołu napędowego. Można je porównać do biegów w samochodzie, ułatwiających poruszanie się w różnych warunkach drogowych. Identycznie jest w przypadku roweru, co doceniają szczególnie osoby jeżdżące wyczynowo.

Ogromną wagę należy przywiązywać również do wyboru zespołu hamulcowego. Tu nie warto czynić pozornych oszczędności. Wybierzcie najwyższej jakości osprzęt, w czym pomoże pożyczka gotówkowa, dzięki czemu znacznie poprawicie bezpieczeństwo podróżowania. W hamulcach liczą się nie tylko tarcze, ale także klamko-manetki, które powinny wyróżniać się szybkością działania oraz ergonomicznym kształtem.

Jeśli planujecie zakup nowego roweru – dokładnie przemyślcie, jakie oczekiwania powinien spełniać. Dzięki ich sprecyzowaniu łatwiej wybierzecie model, idealnie dopasowany do was. Rama, osprzęt oraz właściwa wielkość jednośladu to elementy, o które zadbajcie w pierwszej kolejności. Poprawiają komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Pożyczka gotówkowa pomoże wam w wyborze rozwiązań nowoczesnych, cechujących się najwyższą jakością wykonania, dzięki czemu zyskacie rower na wiele lat.