Relacje, Rozwój

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Oto 4 sprawdzone metody

Jazda na rowerze sprawia wiele radości. Jest to umiejętność, którą posiadamy już na etapie dzieciństwa. Niektóre dzieci z radością siadają na siodełko i chętnie uczą się samodzielnie jeździć, inne trzeba trochę dłużej namawiać, aż w końcu zdecydują się oderwać stopy od podłoża. W Internecie można znaleźć wiele porad dotyczących jazdy na rowerze, warto jednak wiedzieć, które są warte uwagi.

Najważniejsze kwestie dotyczące nauki jazdy na rowerze

W nauce jazdy na rowerze najważniejsze jest zastosowanie indywidualnego podejścia do dziecka. Rodzice najlepiej znają swoje pociechy, dlatego powinni być w stanie ocenić, kiedy będzie najlepszy moment na rozpoczęcie nauki oraz w jakim tempie powinno się to odbyć. Z pewnością nie można robić niczego na siłę. Presja w żaden sposób nie pomoże w osiągnięciu pożądanego efektu.

W trakcie nauki jazdy na rowerze trzeba także zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Maluch powinien mieć założony kask i ochraniacze. Ważne jest także wybranie odpowiedniego miejsca. Najlepiej robić to na twardej powierzchni, gdzie nie jeżdżą samochody i nie przebywa zbyt dużo ludzi. Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiednie pomoce. Na samym początku nauki dziecko powinno jeździć na rowerze biegowym, a później kiedy utrzyma już stabilną pozycje, powoli może zacząć jeździć na rowerze z pedałami. Rowerek do nauki jazdy powinien być także odpowiednio dopasowany do dziecka. Nie warto wybierać modeli, które mają za dużą ramę. Pojazd kupowany na zapas może bardziej zmęczyć i zniechęcić dziecko. 

Porada 1 – utrzymanie równowagi

Aby skutecznie nauczyć dziecko jeździć na rowerze należy rozpocząć od nauki utrzymania równowagi. W tym celu dobrze jest wyposażyć dziecko w rowerek biegowy, albo w boczne koła. Warto zaznaczyć, że rowerek biegowy pozwala nabyć naprawdę ważne umiejętności i jeżeli dziecko na nim jeździło, później może niemal od razu przesiąść się na rowerek bez bocznych kół. Boczne koła w pewien sposób uwsteczniają. Sprawią, że dziecko nie potrafi utrzymać równowagi, ponieważ może się oprzeć o zabezpieczenie.

Boczne koła mogą jednak pomóc w nauce pedałowania, z którą czasem dzieci też mają niemały problem. Kolejnym krokiem jest próba samodzielnego zjechania z niewielkiej górski. Jest to najlepsze miejsce do nauki utrzymania równowagi. Warto odkręcić pedały i puszczać dziecko z górki, aby opanowało zasady utrzymania równowagi.

W trakcie nauki, trzeba pilnować aby dziecko nie patrzyło na pedały czy swoje nóżki, ale przed siebie. W przeciwnym razie straci równowagę i będzie mu trudniej opanować podstawy.

Porada 2 – dobranie odpowiedniego rowerka

Nauka jazdy rowerem
Źródło: www.pexels.com

Od tej kwestii praktycznie powinno się rozpocząć. Dobrze dobrany rowerek to już połowa sukcesu. Rower dla dzieci, które dopiero się uczą przede wszystkim nie powinien być za ciężki, ponieważ jazda może sprawić zbyt duży wysiłek. Kolejną kwestią jest wielkość kół. Zwykle do nauki jazdy wybiera się koło 12″, jednak w przypadku większych dzieci mogą się także nadać koła 14″.  W zakupionym rowerku trzeba też odpowiednio wyregulować wysokość siodełka i kierownicy. Znaczenie ma długość nóg, a nie jak powszechnie się uważa – wysokość dziecka.

Porada 3 – Hamowanie

Bardzo ważne jest także opanowanie umiejętności hamowania. Jeżeli maluch wie jak się zatrzymać i wcześniej wyćwiczył tę umiejętność na bezpiecznej powierzchni z pewnością łatwiej mu będzie samodzielnie jeździć. Na początku, zanim dziecko nauczy się samodzielnie zatrzymywać, warto aby silna osoba stała gdzieś obok i je asekurowała.

Porada 4 – Motywacja

Podczas nauki jazdy duże znaczenie ma także motywacja. Warto wybierać się na rowerku np. na plac zabaw, w towarzystwie innych dzieci. W ten sposób łatwiej jest się przełamać i przekonać do rowerka. Ponadto ważne są gadżety i wygląd wizualny rowerka. Dobrze jest zadbać o takie elementy jak odpowiednie dzwoneczki, lampkę, koszyk czy naklejki na ramie. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej się przełamać.

Piecze nad artykułem sprawował portal http://www.amazingtoys.pl/.

Artykuł napisała:
Anna Kubica – oligofrenopedagog,
interesujący się aranżacją wnętrz i ogrodów

Źrodła:

  • http://bachmacka.pl/files/Karta_rowerowa/podrecznik.pdf.