Dom i ogród, Rozwój

Elementy pokoju, które pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka

Wystrój pokoju młodego człowieka to kwestia o wiele bardziej istotna, niż może się na pozór wydawać. To właśnie w sporej mierze od tego, jak urządzimy pokój naszego dziecka mogą zależeć nawet wyniki w nauce, a także rozwój dziecka. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć młodej osobie możliwie jak najbardziej komfortowe warunki, które dodatkowo będą sprzyjać rozwojowi. Jak urządzić pokój dla dziecka, aby faktycznie był on w stanie efektywnie spełniać swoje zadania? Oto cztery podstawowe wskazówki, które z pewnością warto będzie wziąć pod uwagę.

Jak urządzić pokój dla dziecka: po pierwsze odrębna sfera do nauki

Doskonale wiadomo, że nawet osoby dorosłe, bardzo często mają problem z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni. Wszelkie mankamenty tego rodzaju zostały w wielu wypadkach ujawnione na przestrzeni ostatnich miesięcy, kiedy to wielu z nas było zmuszonych do tego, aby pracować w domu.

Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku młodej osoby, ewentualna zła organizacja pokoju może przynieść jeszcze bardziej negatywne efekty. Odrębna sfera do nauki powinna więc stanowić absolutną podstawę. Przede wszystkim, w ten sposób dziecku o wiele łatwiej będzie „przełączyć się” w tryb nauki, niż w sytuacji, gdyby musiałoby samodzielnie gospodarować przestrzeń do nauczania. Po drugie w ten sposób, niejako na poziomie podświadomym, przypominamy młodemu człowiekowi o konieczności nauki.

Podstawowe porady? Obszar do nauki powinien być wyraźnie odgraniczony od reszty pokoju. Przestrzeń ta powinna być rzecz jasna także odpowiednio zorganizowana, tak aby młody człowiek miał łatwy dostęp do książek, zeszytów, pomocy naukowych i tak dalej.

Po drugie: odrębna sfera rozrywki

Co do zasady, poradniki pt. jak urządzić pokój dla dziecka raczej nie przewidują wskazówek odnośnie tego, w jakim miejscu powinna znajdować się np. konsola do gier, telewizor czy komputer gamingowy. A jednak wiele dzieci posiada właśnie te przedmioty oraz z nich korzysta. Zamiast więc ignorować ów fakt, o wiele lepiej będzie wydzielić oddzielną sferę w pokoju, przeznaczoną właśnie do rozrywki.

Co bardzo ważne, sfera ta musi być odrębna zarówno w stosunku do sfery przeznaczonej do nauczania, jak i sfery sypialnej. Ta pierwsza kwestia jest oczywista. Jeżeli zaś chodzi o drugą, to należy mieć na uwadze fakt, że problemy z bezsennością lub też nieprawidłową jakością snu, jak najbardziej mogą dotyczyć również młodych osób. To z kolei może przekładać się na zmęczenie, niewyspanie a w dalszej kolejności także na pogorszenie funkcji kognitywnych. Oznacza to po prostu tyle, że zasady tzw. higieny snu rodzice powinni stosować nie tylko do samych siebie, ale także w stosunku do swoich pociech.

Po trzecie: książki

Na samym początku zaznaczmy tutaj, że przez książki nie rozumiemy np. podręczników szkolnych i innych tym podobnych. Jeżeli ważny jest dla nas rozwój młodego człowieka, należy już od najwcześniejszych lat zapewnić mu dostęp zarówno do literatury wysokiej, jak też książek popularnonaukowych, literatury młodzieżowej itd. Innymi słowy, naprawdę warto zadbać o prywatną bibliotekę naszego dziecka w jego pokoju.

Dlaczego jednak jest to tak ważne? Przede wszystkim, w ten sposób już od wczesnych lat przyzwyczajamy młodego człowieka do obecności słowa pisanego w jego życiu, co najpewniej prędzej czy później przełoży się także na nawyki czytelnicze. O tym zaś, że czytanie książek w młodym wieku ma wybitny rozwój na dalszy rozwój intelektualny chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

Po czwarte: odpowiednia aranżacja wnętrza

Wystrój pokoju dziecka
Źródło: www.pexels.com

Była już mowa o tym, jak urządzić pokój dla dziecka w odniesieniu do kwestii technicznej. Pamiętajmy jednak, że komfort przebywania w pomieszczeniu to także między innymi kwestia sposobu jego urządzenia, barw, dostępu do światła dziennego oraz innych dość oczywistych czynników.

Warto także zadbać rzecz jasna o odpowiednią jakość biurka, krzeseł do nauki oraz siedzenia przy komputerze a także, rzecz jasna łóżka. Możemy tutaj bazować na swoich własnych doświadczeniach: wiadomo przecież, że praca wykonywana przy niedostosowanym biurku oraz na niskiej jakości krześle najczęściej okazuje się znacznie bardziej nużąca a w rezultacie na ogół mniej owocna. Dokładnie ta sama prawidłowość może dotyczyć chociażby efektów nauki naszego dziecka, o ile młody człowiek nie będzie miał w tym zakresie zapewnionych odpowiednich warunków.

Artykuł napisał:
Radosław Łozowski – interesujący się literaturą i rozwojem człowieka