Dom i ogród

Ile kosztuje podłoga z mikrocementu?

Mówi się, że świat idzie do przodu z każdym dniem. Jest to prawda i nie jest to zauważalne wyłącznie na podstawie komputerów lub telefonów. Również metody budowania oraz wystroju wnętrz zaczynają nabierać innych, ciekawych kształtów. Idealnym przykładem tego jest, np. podłoga z mikrocementu. Jeszcze jakiś czas temu, mało kto zdecydowałby się na wykorzystanie go właśnie w taki sposób, a teraz jest on coraz częstszym wyborem. Jaki może być koszt tak oryginalnej podłogi?

Mikrocement – czym właściwie jest?

Zanim przejdziemy do potencjalnej ceny podłogi, dowiedzmy się czegoś więcej o samym surowcu. Mikrocement nazywany przez niektórych nanocementem to odmiana posadzki żywicznej. Stosowana jest ona głównie w obiektach użytku publicznego. Używa się go przede wszystkim, jako efekt dekoracyjny wnętrza. Z tego też powodu jest on bardzo często wykorzystywany w centrach handlowych lub biurach. Krótko mówiąc- wszędzie tam, gdzie uatrakcyjni on wnętrze. Zawitał on także w domach i mieszkaniach. Osoby decydujące się na nowoczesny styl, chętnie go wykorzystują na różne sposoby. Można nim wykończyć ściany, podłogi, a nawet schody. Największymi zaletami mikrocementu są oryginalne faktury, odporność na uszkodzenia, wilgotność oraz temperaturę. Powłoka może być nie tylko w odcieniu szarości. Mikrocement można barwić na różne kolory.

Jakie są zatem koszty?

Należy pamiętać, że mikrocement nie jest jednym, proszkowym materiałem. Jest to cały system, który składa się z gruntów, impregnatów oraz lakierów. Jest to bardzo istotne. Dlaczego? Dzięki temu do inwestycji można dobrać optymalne parametry technologiczne pod względem jakości, a także koszty. Decydując się na podłogę z mikrocementu, należy być uważnym. Stanowi on 40-50% ceny całego systemu. Niestety niektórzy producenci w swoich reklamach uwzględniają właśnie tylko tę część.

Cena sama w sobie również zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest to, czy chce się kupić produkty w zestawie, czy oddzielnie. Dla chcących zaoszczędzić, najbardziej odpowiednia będzie ta pierwsza opcja. Dla przykładu: koszt mikrocementu na 1m2 to ok. 36- 60zł (12-20 zł/kg). Należy jednak pamiętać o tym, że jest to koszt samego surowca. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno całego zestawu. Wtedy cena będzie wynosić ok 70-120 zł/m2. Kupując każdy z produktów oddzielnie, byłaby ona znacznie wyższa.

Producenci zauważając większe zainteresowanie tym materiałem, postanowili pójść o krok dalej, wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom klientów. Na rynku dostępne są zestawy na większą powierzchnię, niż 1m2. Dzięki temu każdy może zaoszczędzić więcej. W przypadku podłogi, 10m2 posadzki w gotowym zestawie to wydatek w okolicach 400zł. Porównując wszystkie te ceny z kosztem położenia płytek ceramicznych, czy nawet paneli podłogowych, można śmiało stwierdzić, że mikrocement jest bardzo opłacalnym surowcem. Dodatkowo prezentuje się w sposób niebanalny.

Koszt wykonania podłogi z mikrocementu w dużej mierze zależy od jej powierzchni. Oscyluje on w okolicach 200-300 zł/m2, czyli przy podłodze o wielkości 10m2 wyniesie około 2000-3000 zł.