Rozwój

Okulary do komputera – jakie szkła wybrać?

Praca przed ekranem komputera jest szczególnie obciążająca dla naszych oczu. Długotrwałe wpatrywanie się w jedno miejsce męczy wzrok oraz może powodować różnego rodzaju problemy z oczami. Na szczęście, w sprzedaży dostępne są specjalne okulary do komputera, które skutecznie niwelują negatywne skutki pracy przed ekranem, a co więcej, nadają się zarówno dla osób posiadających wadę wzroku, jak i tych, którzy na co dzień nie korzystają z okularów.

Czym na tle innych szkieł wyróżniają się okulary do komputera?

Okulary do komputera zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach, które dużo czasu spędzają na co dzień przed ekranami urządzeń elektronicznych – komputerem, laptopem, smartfonem a także tabletem. Są dedykowane zarówno osobom z wadami wzroku różnego rodzaju, które regularnie noszą okulary, jak i ludziom o dobrym wzroku, którzy potrzebują jedynie zabezpieczenia na czas pracy przed ekranami. Wszystkie okulary do komputera łączy jedna cecha wspólna – posiadają specjalną powłokę antyrefleksyjną, której zadanie polega na likwidowaniu refleksów świetlnych, które odbijają się od ekranu komputera i mogą powodować problemy ze wzrokiem.

Osoby, które na co dzień noszą okulary i sporo czasu spędzają przed komputerem, powinny rozważyć wymianę swoich szkieł na te posiadające powłokę antyrefleksyjną. Ta decyzja pozwoli znacząco poprawić komfort codziennej pracy oraz wyeliminować większość negatywnych odczuć związanych z użytkowaniem „zwykłych” szkieł. Ci z nas, którzy nigdy nie mieli potrzeby noszenia okularów powinni natomiast zainwestować w zakup tzw. „zerówek”, czyli szkieł bez korekcji, które również będą wyposażone w powłokę antyrefleksyjną. Takie okulary warto zawsze zakładać do pracy przed ekranem, gdyż ich noszenie pozytywnie wpłynie na nasz wzrok oraz zapewni dobre samopoczucie podczas pracy.

Okulary do komputera.

Jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze?

Prawidłowo dobrane okulary do komputera są w stanie wyeliminować większość uciążliwych dolegliwości związanych z wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran. Spędzając sporo czasu przed komputerem warto jednak przestrzegać podstawowych zasad higieny pracy, które pozwolą nam jeszcze lepiej chronić swoje oczy. Warto zaopatrzyć się w specjalne krople nawilżające do oczu, które pozwolą przywrócić właściwy poziom nawilżenia śluzówki oka oraz ochronią oczy przed podrażnieniami. Należy także pamiętać o właściwej organizacji stanowiska pracy i wyregulowaniu kąta nachylenia ekranu, odległości fotela od biurka oraz zachowaniu prawidłowej postawy ciała w czasie pracy.

Bardzo istotną kwestią w dbaniu o oczy podczas pracy przy komputerze jest także regularne robienie przerw. Zaleca się, aby od czasu do czasu oderwać wzrok od ekranu i przenieść go na bardziej oddalony punkt pokoju. Co około pół godziny warto wstać od biurka, przejść się po pokoju i pozwolić oczom odpocząć przez przynajmniej 5 minut od wpatrywania się w ekran. Jeśli natomiast pojawi się uczucie suchości, zaburzenia widzenia kolorów, plamki przed oczami lub ból głowy, należy bezwzględnie przerwać pracę i dać odpocząć oczom aż do całkowitego ustąpienia objawów.