Rozwój

Wysiłek sportowy po 50 r.ż. Na co zwrócić uwagę?

Wielu kobietom wydaje się, że ukończenie 50 roku życia zwalnia je z konieczności wykonywania aktywności fizycznej. Tymczasem prawda jest taka, że uprawianie sportu w tym wieku ma jeszcze większe znaczenie, niż w latach poprzednich. Wszystko dlatego, że człowiek jest istotą, która z natury powinna dużo chodzić. Dlatego więc wysiłek sportowy po pięćdziesiątce jest wskazany, by zachować zdrowie.

Jakie korzyści niesie ze sobą sport po pięćdziesiątce?

Nie ma co ukrywać, że w obecnych czasach ludzie zażywają zbyt mało ruchu, przy jednoczesnym prowadzeniu nieprawidłowego trybu życia. Stąd też wśród osób w średnim wieku bardzo często spotyka się cukrzycę, nadwagę, choroby układu krążenia i nowotwory. Prowadzenie mało aktywnego trybu życia nie sprzyja również rozładowaniu stresu, który – jak wiadomo nie od dzisiaj – bardzo szkodzi zdrowiu.

Wysiłek sportowy po 50 roku życia pozwoli przywrócić naturalną równowagę organizmu. Szczupła sylwetka, to nie jedyna korzyść, jaka się z nim wiąże. Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych znacznie może podnieść kondycję kości, co zapobiega osteoporozie. A jak wiadomo – bardzo często dotyka ona kobiety w średnim wieku. Wysiłek sportowy utrzymuje wysoki poziom kondycji, zwiększa wytrzymałość mięśni, dotlenia organizm, a jednocześnie zapobiega zwyrodnieniom stawów. Oczywiście, koniecznie trzeba wspomnieć również o tym, jak pozytywny wpływ na psychikę ma ruch. Wystarczy pół godziny spaceru dziennie, by dotlenić mózg, obniżyć poziom stresu i zredukować napięcie.

Jak ćwiczyć po pięćdziesiątce?

Aktywność w średnim wieku powinna być na tyle umiarkowana, by nie narażać organizmu na różnego rodzaju kontuzje. Tak naprawdę wystarczy, by ruch był regularny – wcale nie musi być intensywny. Wyniki badań jednoznacznie wykazują, że już kilka tysięcy kroków dziennie ma niebagatelny wpływ na ludzkie zdrowie i kondycję.

Wysiłek sportowy po pięćdziesiątce wcale nie musi oznaczać wytężonych ćwiczeń na siłowni. Wystarczy zmienić kilka codziennych nawyków – zamiast auta wybrać spacer, wieczorne seanse przed telewizorem zamienić na krótką przechadzkę, a dzień rozpocząć od lekkiej gimnastyki.

Oczywiście, nie wolno zapominać o odpowiednim wyposażeniu. Wygodne buty sportowe damskie, przepuszczająca powietrze odzież, butelka z wodą – to zawsze warto mieć pod ręką. Właściwe dopasowanie ubrania do ćwiczeń ma ogromne znaczenie, nie tylko jeśli chodzi o komfort, ale także przede wszystkim – bezpieczeństwo. Wygodne buty sportowe damskie zapewniają stopie stabilność i będą amortyzować wstrząsy przenoszone z podłoża. Specjalny materiał, z którego wykonane są ubrania sportowe, zapobiega przegrzaniu bądź też wychłodzeniu organizmu.

Każda aktywność jest cenna

Kobiety po pięćdziesiątce powinny zdawać sobie sprawę z tego, że jakakolwiek aktywność fizyczna jest o wiele lepsza, niż żadna. Niemniej jednak, trzeba wiedzieć, co zrobić, by uniknąć kłopotliwych kontuzji. Kluczem do efektywnego treningu jest właściwe rozgrzanie mięśni przed przystąpieniem do ćwiczeń. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z fizjoterapeutą, który doradzi właściwy rodzaj sportu.