Rozwój

Studia pedagogiczne. Czy warto je wybrać?

Jeśli piszesz w tym roku maturę, to stoi przed tobą niełatwy wybór – znalezienie odpowiedniego kierunku studiów. Ci, który znaleźli sobie pociąg pracy z dziećmi, z pewnością rozważają studia pedagogiczne oraz to, jak będzie wyglądała ich przyszłość po skończeniu owego kierunku. Bycie pedagogiem to niezwykle odpowiedzialne zajęcie mogące przynieść zarówno wiele spełnienia, jak i frustracji. Co czeka Cię na studiach pedagogicznych i po nich?

Kilka informacji wstępnych

Studia pedagogiczne są od lat jednym z najpopularniejszych kierunków do wyboru. Oferują zróżnicowany wachlarz wiedzy i doświadczenia w działaniach wychowawczych. Wiele osób decyduje się na pedagogikę z prostego powodu – lubi dzieci i chce pracować w kształtowaniu kolejnych pokoleń. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wystarczy tylko to: to kierunek wymagający, który stawia na działania praktyczne, przez co studia te są bardzo praco- i czasochłonne. Chociaż szeroka wiedza z zakresu fizyki czy historii literatury nie jest konieczna na pedagogice, to kierunek ten stawia na kompetencje miękkie. Student pedagogiki powinien mieć zapał i chęć do pomocy i wychowywania dzieci, być empatyczny i cierpliwy, gotowy do stawiania dobra innych ponad swoje.

Czego nauczysz się na pedagogice?

Studenci pedagogiki poznają wiedzę z zakresu socjologii, matematyki, biologii i w zależności od specjalizacji muzyki bądź psychologii, jest to więc kierunek łączący elementy zarówno nauk humanistycznych oraz ścisłych. Specjalności, które zwykle oferują polskie uczelnie to: pedagogika wczesnoszkolna, pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika w połączeniu z logopedią, edukacja artystyczna. W ciągu trzech lat studiów I stopnia poznasz między innymi historię pedagogiki, podstawy filozofii, psychologię dziecka, podstawy nauczania wczesnoszkolnego i nie tylko – współcześnie nauka nie wygląda już tak, jak kiedyś. Teraz stawia się na zajęcia praktycznie, uczenie właściwego podejścia do dzieci nauki, poznawanie nowych technologii nauczania. W trakcie studiów poznasz metody pracy z maluchami, dowiesz się, jakie będą pomocne portale dla nauczycieli i w jaki sposób kreatywnie stymulować dziecięce umysły. To potencjalnie masa frajdy i doświadczenia – ale też mnóstwo roboty.

Co potem?

Po licencjacie jesteś już specjalistą w dziedzinie pedagogiki i możesz śmiało brać pod uwagę szukanie pracy jako nauczyciel klas 1-3 szkoły podstawowej. Oczywiście, wielu pedagogów decyduje się na studia podyplomowe, nie tylko aby poszerzyć zakres swojej wiedzy i kompetencje, ale również dlatego, że płaca dyplomowanych nauczycieli jest zwyczajnie lepsza. Obecnie wiele placówek edukacyjnych poszukuje wykwalifikowanych, młodych pedagogów. Bycie nauczycielem to nie jedyna możliwa ścieżka kariery – po studiach możesz również pracować w poradniach pedagogicznych, ośrodkach wychowawczych, placówkach resocjalizacyjnych.