Rozwój

Skąd mam wiedzieć, że jestem w ketozie?

Celem diety ketogenicznej jest wywołanie ketozy w celu spalania większej ilości tkanki tłuszczowej. Znajomość objawów ketozy może pomóc w określeniu, czy dieta działa, czy nie.

Na czym polega ketoza?

Ketoza to proces metaboliczny, który zachodzi, gdy organizm zaczyna spalać tłuszcz w celu uzyskania energii, ponieważ nie ma wystarczającej ilości węglowodanów do spalenia. Podczas tego procesu wątroba wytwarza substancje chemiczne zwane ketonami.

Dieta ketogeniczna ma na celu wywołanie ketozy, aby spalić więcej tłuszczu. Zwolennicy tej diety twierdzą, że przyspiesza ona utratę wagi i poprawia ogólny stan zdrowia. Osoby stosujące dobrze skomponowaną dietę ketogeniczną zazwyczaj spożywają mniej niż 50 gramów węglowodanów dziennie i około 1,5 g białka na kilogram masy ciała. Pomimo tych wytycznych, niektóre osoby stosujące tę dietę mogą nie wiedzieć, kiedy znajdują się w stanie ketozy.

Pomiar ciał ketonowych we krwi

Obecność ketonów we krwi jest prawdopodobnie najbardziej jednoznaczną oznaką, że ktoś jest w stanie ketozy. Lekarze mogą również korzystać z testów moczu i oddechu w celu sprawdzenia poziomu ketonów, ale są one mniej wiarygodne niż próbki krwi.

W domowych warunkach można wykorzystać glukometr do mierzenia ketonów. Lekarz może też pobrać próbkę krwi i przesłać ją do badania. Kiedy dana osoba jest w stanie ketozy odżywczej, poziom ketonów we krwi wynosi 0,5-3 milimoli na litr.

Można też użyć analizatora oddechu, aby zbadać poziom ketonów w oddechu lub użyć pasków wskaźnikowych, aby sprawdzić poziom ketonów w moczu. Niemniej, najłatwiejszym sposobem do samodzielnego sprawdzania ketozy jest właśnie glukometr do mierzenia ketonów.

Dieta ketogeniczna powoduje spadki masy ciała

Dobrze skomponowany keto jadłospis powoduje radykalne spadki masy ciała. Dlatego też osoby, które są na diecie keto i zauważają jej działanie odchudzające, mogą podejrzewać, że weszły w stan ketozy. Osoby stosujące dietę ketogeniczną mogą zauważyć utratę wagi w ciągu pierwszych kilku dni, ale zazwyczaj jest to tylko efekt pozbywania się wody z organizmu. Prawdziwa utrata tłuszczu może nastąpić dopiero po kilku tygodniach.

Uczucie pragnienia może być oznaką ketozy

Stan ketozy może u niektórych osób wywoływać większe niż zwykle uczucie pragnienia, co może być efektem ubocznym utraty wody. Wysoki poziom ketonów w organizmie może jednak również prowadzić do odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej. Obie te reakcje mogą powodować powikłania. Aby uniknąć odwodnienia podczas ketozy, należy pić dużo wody i innych płynów. W przypadku wystąpienia objawów odwodnienia, takich jak nadmierne pragnienie lub ciemne zabarwienie moczu, należy skontaktować się z lekarzem.

Stan ketozy może powodować bóle głowy i zmęczenie

Keto jadłospis jest bardzo restrykcyjny i znacznie odbiega od standardowego stylu odżywiania. W początkowym okresie stosowania diety ketonowej ludzie mogą czuć się bardziej zmęczeni i słabsi niż zwykle. Zmęczenie to pojawia się, gdy organizm przestawia się ze spalania węglowodanów na spalanie tłuszczu w celu uzyskania energii. Węglowodany zapewniają organizmowi szybszy przypływ energii. Bóle głowy mogą być częstym skutkiem ubocznym przejścia na dietę ketogeniczną. Mogą się one pojawić w wyniku spożywania mniejszej ilości węglowodanów, zwłaszcza cukru. Odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej również mogą skutkować bólami głowy.

Dieta keto ma wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu

U osób w stanie ketozy mogą wystąpić różne skutki uboczne i objawy, w tym bóle głowy, rozstrój żołądka czy zmiany w jakości snu i energii. Aby dokładniej określić stan ketozy, można sprawdzić poziom ketonów we krwi, oddechu lub moczu. Najbardziej miarodajnym wyznacznikiem ketozy jest pomiar za pomocą glukometru, który można wykonać samodzielnie w warunkach domowych.