Dom i ogród

Samodzielność mieszkaniowa – czy stać na nią młodych Polaków?

Młode pokolenia wkraczające na nową, dojrzałą ścieżkę życia, często szukają nowego lokum. Czy Polaków stać jednak na zakup własnej nieruchomości? Sprawdziliśmy, jak wygląda samodzielność mieszkaniowa osób w wieku 25-35!

Samodzielność mieszkaniowa a młodzi Polacy – jak wygląda sytuacja?

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Pokolenie gniazdowników w Polsce” (opublikowanego w lutym tego roku) wynika, że coraz więcej młodych Polaków mieszka z rodzicami. Więcej niż co trzecia osoba w wieku od 25 do 35 lat jest tzw. gniazdownikiem, czyli nie wyprowadza się z rodzinnego domu. Taka sytuacja w dużym stopniu jest związana ze zmianą społecznych zachowań – współcześnie większość osób na pierwszym miejscu stawia rozwój zawodowy. Samodzielność mieszkaniowa jest osiągalna jedynie dla osób, które już posiadają stabilną sytuację finansową, tym bardziej, gdy planują kupić nieruchomość w pojedynkę.

Dlaczego młodzi Polacy mają problem z samodzielnością mieszkaniową?

Dwóch na trzech pracujących gniazdowników zeznaje, że zarabia za mało, by móc zakupić własną nieruchomość na kredyt. Ceny mieszkań, a także niezbędnych mediów, produktów i usług rosną z roku na rok, co nie przekłada się na wysokość przeciętnych płac. Ponieważ samodzielność mieszkaniowa jest w większości przypadków nieosiągalna dla obecnych pokoleń, młode małżeństwa, rodziny oraz single decydują się na wynajem. Wysokie czynsze dodatkowo nie pomagają w gromadzeniu oszczędności.

Gdzie znaleźć idealne mieszkanie na wynajem?

Zjawisko niskiej samodzielności mieszkaniowej można dobrze wykorzystać, kupując lokal inwestycyjny na wynajem. Młodzi Polacy chcą mieszkać na nowoczesnych osiedlach z dobrą lokalizacją. Największym powodzeniem cieszą się stosunkowo mniejsze, ergonomiczne kwatery z niskimi kosztami utrzymania. Takie mieszkania w Gdańsku znajdziesz na: https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html.

Samodzielność mieszkaniowa jest często nieosiągalna dla Polaków w wieku 25-35. Posiadasz wolny kapitał lub stabilną sytuację finansową? Kup lokal na wynajem, by wykorzystać to zjawisko!