Dom i ogród

Rolety rzymskie czy zasłony? Plusy i minusy rolet rzymskich

Zastanawiasz się, co wybrać – rolety rzymskie, czy zasłony? Pomocą w decyzji będzie określenie stylu wnętrza i oczekiwań, jakie mamy względem dekoracji okiennych. Zobacz, jakie są plusy i minusy rolet rzymskich, i kiedy warto zamiast nich wybrać zasłony.

Plusy rolet rzymskich

Rolety rzymskie mają bardzo wiele zalet i trudno wymienić wszystkie. Skupmy się zatem na najważniejszych:

– są bardzo dekoracyjne i uniwersalne, można je wieszać w różnych pomieszczeniach, nie tylko w salonie, ale też w kuchni, sypialni, a nawet łazience;

– zajmują mało miejsca, idealnie sprawdzają się w niedużych wnętrzach i wszędzie tam, gdzie po bokach okna brak miejsca na zasłony, np. w bardzo głębokiej wnęce okiennej;

– umożliwiają regulowanie dopływu promieni słonecznych do wnętrza, zazwyczaj wystarczy przesłonić górny fragment okna, by słońce przestało oślepiać;

– można je zamówić na wymiar z dowolnej tkaniny i tym samym sprawić, że idealnie skomponują się z wnętrzem. Także mechanizm koralikowy może mieć niemal dowolny kolor;

– można je zdjąć z okna i uprać, a przy okazji wymienić na inne.

Minusy rolet rzymskich

Rolety rzymskie praktycznie nie mają wad. Można wskazać jedynie drobne niedogodności:

– ich zdejmowanie do prania i ponowne zakładanie wymaga wprawy, jednak tej nabiera się stosunkowo szybko;

– praktycznie nie da się kupić gotowej rolety rzymskiej, trzeba ją zamówić na wymiar, co zawsze podwyższa cenę i wydłuża czas oczekiwania.

– jeśli chcemy zamontować roletę rzymską nad oknem, musimy mieć przynajmniej około 30 cm miejsca;

– jeśli montujemy roletę do framugi okiennej, musimy liczyć się z tym, że nawet po odsłonięciu będzie częściowo przesłaniała okno.

Rolety rzymskie i zasłony – podobieństwa i różnice

Chociaż rolety rzymskie po opuszczeniu przypominają krótkie zasłony, nietrudno odróżnić jedne od drugich.

Zasłony mogą być krótkie lub długie. Rolety rzymskie nigdy nie sięgają do ziemi. Wyjątkiem jest okno balkonowe.

Zasłony mogą być marszczone, czasem bardzo mocno. Nigdy nie uda się przymarszczyć w taki sam sposób rolety, ona zawsze będzie gładka po opuszczeniu.

Zasłony odsłania się na boki, rolety do góry.

Montaż karnisza na zasłonę, nie jest tak skomplikowany, jak montaż rolety rzymskiej, aczkolwiek ten drugi także można wykonać samodzielnie.

Zasadnicze podobieństwo kryje się w materiałach. Zarówno rolety rzymskie, jak i zasłony można szyć dokładnie z tych samych tkanin.

Rolety czy zasłony – kiedy decyduje styl wnętrza

Rolety i zasłony można stosować niemal wymiennie. Zawsze warto powiesić roletę rzymską, jeśli nie ma miejsca na długie zasłony, bo np. pomieszczenie jest niewielkie i szkoda nam cennego miejsca pod oknem.

Są jednak takie style dekoracyjne, które wyraźnie wskazują, jaki rodzaj dekoracji będzie odpowiedniejszy.

W tradycyjnych wnętrzach – klasycznym, retro, rustykalnym, francuskim, angielskim, boho – lepiej sprawdzą się zasłony. To style mocno przywiązane do tradycji i dekoracji uznawanych od lat za najlepsze. Co zresztą kłóci się nieco z historią, bo o ile rolety rzymskie pochodzą ze Starożytności i mają już kilka tysięcy lat, to zasłony mają ich zaledwie kilkaset.

We wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety. Tu za przykład można podać styl industrialny, monochromatyczny, a nawet skandynawski, chociaż w nim także widuje się zasłony.

Jeśli interesują cię rolety rzymskie, koniecznie zajrzyj do sklepu: https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html.