Rozwój

Puck – apartamenty i noclegi nad morzem dla fanów wodnego szaleństwa

Planujesz wypoczynek i noclegi nad morzem? Wyjątkowe warunki wodne panujące nad Zatoką Pucką sprawiają, że Puck – największe miasto tego terenu – stanowi prawdziwą mekkę miłośników sportów wodnych, i to nie tylko z Polski, lecz także z całej Europy. Można tam znaleźć także mnóstwo innych udogodnień dla turystów: przytulne restauracje, wypożyczalnie sprzętu oraz komfortowe, nowe apartamenty. Puck to miasto idealne zarówno na weekendowy wypad, jak i na dłuższe wakacje!

Puck to miasto położone na Kaszubach, u ujścia rzeki Płutnicy do Zatoki Puckiej. Liczy nieco ponad 11 tys. mieszkańców. Może ono poszczycić się naprawdę długą i bogatą historią – pierwsze wzmianki o osadnictwie na terenie obecnego Pucka pochodzą już z III-IV wieku. W IX wieku powstał tam port, a od XIII wieku funkcjonował gród kasztelański książąt wschodniopomorskich. Od XIV wieku gród znajdował się we władaniu Krzyżaków, a prawa miejskie uzyskał w 1348 r. z rąk wielkiego mistrza krzyżackiego Dusemera.

Noclegi Puck – dla miłośników sportów wodnych

Obecnie Puck to bardzo popularna miejscowość turystyczna. Przesądza o tym przede wszystkim położenie nad Zatoką Pucką – częścią Bałtyku, która od otwartych wód morskich oddzielona jest Półwyspem Helskim. Zatoka Pucka jest bardzo płytka – jej średnia głębokość to zaledwie 3 metry, choć trzeba pamiętać, że występują tam również głębie liczące aż 55 metrów!

Płytkość wód Zatoki Puckiej w połączeniu z bardzo korzystnymi warunkami wietrznymi sprawia, że Puck i jego najbliższe okolice to prawdziwa mekka miłośników sportów wodnych z Polski i całej Europy. W sezonie wiosenno-letnim w Pucku właściwie co tydzień odbywają się zawody żeglarskie, tłumnie zjeżdżają tam również osoby uprawiające kitesurfing i windsurfing. W rozwoju tego typu turystyki pomagają bez wątpienia liczne apartamenty nad morzem, wypożyczalnie sprzętu i szkółki żeglarskie oraz windsurfingowe.

Puck – noclegi przy plaży dla szukających wypoczynku

Popularność wśród fanów sportów wodnych nie oznacza oczywiście, że noclegi Puck nie są odpowiednie dla pozostałych turystów – tamtejsza plaża jest idealna także dla osób szukających błogiego nadmorskiego wypoczynku. Po pierwsze – jak już wspomniano, Zatoka Pucka jest płytka, więc w wielu miejscach nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu tafla sięga zaledwie kolana. Dodatkowo wody wewnątrz zatoki bardzo szybko się nagrzewają i długo trzymają ciepło. Zdarza się więc, że gdy na otwartych wodach temperatura nie przekracza 10°C, to w Zatoce Puckiej wynosi ponad 20°C i można się w niej bez obaw kąpać.

Ogromnym atutem tej nadmorskiej miejscowości są położone tuż przy plaży liczne apartamenty Puck. Co prawda nie jest to bardzo duże miasto i właściwie z każdego jego punktu na plażę jest blisko, ale niektóre apartamenty – jak np. Nexo przy ul. Nowy Świat – zlokalizowane są kilka minut spacerem do morza.

A będąc na puckiej plaży, trzeba koniecznie zobaczyć tamtejsze główne atrakcje. Jedna z nich to pomnik przyrody pod nazwą Dwunastu Apostołów – grupa wypłukanych przez fale głazów narzutowych znajdujących na terenie osiedla Rozgard. Największy z nich mierzy 1,6 metra i ma obwód ponad 7 metrów. Są one objęte obszarem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Drugim ważnym miejscem na plaży jest molo spacerowe, skąd rozpościerają się widoki na port i Półwysep Helski. Przy wejściu na molo znajduje się pomnikowa ławeczka Mariusza Zaruskiego – pioniera polskiego żeglarstwa, kapitana żeglugi i dawnego starosty puckiego.

Puck – apartamenty, by wygodnie zwiedzić miasto

Gdy już uda się znaleźć w Pucku dopasowane do potrzeb noclegi (bon turystyczny pozwoli zaplanować urlop w korzystniejszych cenach), warto również zajrzeć do miejsca, dzięki któremu można lepiej poznać historię zarówno samego miasta, jak i okolicy. Jest to Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy. Ma ono dwa oddziały w Pucku (Kamienica Mieszczańska i Szpitalik), a także dwa oddziały zamiejscowe: we Władysławowie oraz Nadolu. Kamienica Mieszczańska to zabytkowa budowla położona przy placu Wolności. Ekspozycja prezentuje historię Pucka i regionu – można tam obejrzeć mapy z minionych epok, ludowe rzeźby, dawne meble oraz wystawę archeologiczną. Z kolei w tzw. Szpitaliku przy ul. Wałowej 11 odtworzono tradycyjne warsztaty rzemieślnicze.

Ważnym zabytkiem Pucka jest także Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Stoi on nad samym brzegiem Zatoki Puckiej, dzięki czemu miasto rozpoznawane jest z daleka. Co roku podczas odpustu pod koniec czerwca odbywa się do niego pielgrzymka łodzi z portów Mierzei Helskiej. Sama budowla pochodzi prawdopodobnie z XII wieku, choć obecny wygląd zawdzięcza głównie licznym renowacjom przeprowadzonym w XX i XXI wieku. Do najcenniejszych elementów kościoła należą ołtarz główny z około 1800 r., dwa obrazy z 1663 r. oraz barokowa chrzcielnica.

Jeśli więc chcesz znaleźć apartamenty nad morzem w atrakcyjnym miejscu, warto odwiedzić Puck – noclegi w tym mieście to świetne rozwiązanie dla miłośników zarówno aktywnego wypoczynku, jak i błogiego leniuchowania na plaży.