Relacje

Popuszczanie moczu podczas stosunku – co jest przyczyną?

Problem z nietrzymaniem moczu dotyka w Polsce niemal 3 miliony osób, a przyczyny są bardzo zróżnicowane. Takie zaburzenie stwarza ogromny dyskomfort i nierzadko wprowadza w ogromne zakłopotanie osoby, których to dotyczy. Bardzo często mówi się o mimowolnym popuszczaniu moczu podczas snu (co nazywamy moczeniem nocnym dorosłych) bądź o wysiłkowym nietrzymaniu moczu (podczas dźwigania, kaszlu, śmiechu czy kichania). Jednak problem z nietrzymaniem moczu może wpływać również na nasze życie seksualne. Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu podczas stosunku oraz co jest jego przyczyną?

Problem z nietrzymaniem moczu a jego przyczyny

Mimowolne popuszczanie moczu w różnych sytuacjach staje się coraz bardziej powszechnym problemem zwłaszcza wśród osób starszych. Jednak nie tylko wiek jest przyczyną występowania tego typu zaburzeń. Najczęstsze przyczyny obejmują:

  • ilość przebytych porodów,
  • nieprawidłowości w budowie układu moczowo-płciowego,
  • infekcje,
  • osłabienie mięśni dna miednicy,
  • urazy,
  • predyspozycje genetyczne.

Jeżeli mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu, bez względu na jego charakter (nocne moczenie, wysiłkowe czy stresowe nietrzymanie moczu), powinniśmy stosować odpowiednią bieliznę chłonną Elly. W przypadku nietrzymania moczu niskiego i średniego stopnia przydatne są wkładki o wysokim stopniu chłonności, a na noc i przy wysokim stopniu nietrzymania moczu polega się bieliznę specjalistyczną, która całkowicie zabezpiecza przed zmoczeniem i brzydkim zapachem. Wśród przyczyn popuszczania moczu podczas stosunku możemy rozróżnić upośledzenie pracy pęcherza, zbyt duży nacisk na niego oraz cewkę moczową, czy właśnie osłabienie mięśni dna miednicy.

Krępujące sytuacje podczas stosunku – co robić?

Nietrzymanie moczu może nas spotkać nie tylko podczas kaszlu czy dźwigania, ale i również podczas stosunku. Ryzyko te obejmuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Kiedy dochodzi do tego typu nieprzyjemnej sytuacji, możemy być bardzo skrępowani. Jednak nie należy rezygnować z życia seksualnego z tego powodu, a jedynie wdrożyć kilka zasad, które znacząco zminimalizują ryzyko wystąpienia incydentu. Niepodważalną kwestią jest wsparcie partnera/partnerki i wyrozumiałość. Jeżeli będziemy czuć się pewnie, to z pewnością nie odbierzemy sobie przyjemności z seksu. Kolejna rzecz to właściwa pozycja, czyli taka, która nie uciska pęcherza. Zmniejszając siłę nacisku na pęcherz, obniżamy ryzyko popuszczenia moczu. Bardzo ważne jest również opróżnianie pęcherza przed stosunkiem oraz regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Higiena osobista i unikanie infekcji również pomaga obniżyć ryzyko popuszczania moczu podczas stosunku.

Podsumowując, problem z nietrzymaniem moczu dotyka wielu osób. Najczęściej są to osoby starsze, bądź kobiety po wielu porodach. Osoby z nieprawidłowościami w budowie narządów moczowo-płciowych, czy po przebytych infekcjach również mogą być w grupie ryzyka. Co zrobić, kiedy popuszczamy mocz podczas stosunku? Najważniejsza kwestia to wizyta lekarska, podczas której dowiemy się, co jest tego przyczyną. Ważne jest również bycie szczerym ze swoim partnerem seksualnym, opróżnianie pęcherza przed seksem i zaopatrzenie się w ręcznik i chusteczki na wypadek przykrego incydentu.