Dom i ogród

Podróż samochodem ze zwierzęciem – o czym trzeba pamiętać?

Podróż samochodem w towarzystwie domowego pupila nie musi być wyzwaniem. Wystarczy wszystko dobrze zaplanować i przygotować, aby zwierzęta dobrze zniosły jazdę. Jak najlepiej przygotować się do podróży z czworonożnym przyjacielem? O czym nie wolno zapomnieć?

Przepisy a domowe zwierzę w samochodzie

Obowiązujące obecnie przepisy nie precyzują, jak należy przewozić czworonogi w samochodzie. Można posiłkować się art. 60 ust. 1 Kodeksu Drogowego, który zabrania użytkowania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu podróżujących w nim osób. Oznacza to, że także zwierzęta muszą być przewożone w sposób bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierzęcia. Ponieważ coraz popularniejsze stają się samochody na wynajem, więc pojawia się pytanie, czy w takich autach można transportować czworonogi. Tu także przepisy prawne nic nie mówią, za to obowiązuje regulamin wypożyczalni. Coraz więcej wypożyczalni dopuszcza przewożenie zwierząt w swoich pojazdach, co na pewno jest korzystne dla opiekunów czworonogów. Jednak zanim zwierzę zacznie podróżować w wynajętym samochodzie, należy się dowiedzieć, czy wypożyczalnia dopuszcza taką możliwość i jakie trzeba spełnić warunki.

Pies w podróży

Najczęściej podróżującym zwierzęciem domowym jest pies. Większość z nich raczej lubi jazdę samochodem. Należy jednak dołożyć starań, aby podróż była bezpieczna.

Obowiązkowo pies musi mieć specjalne szelki lub pas bezpieczeństwa. Powinien być dobrze dobrany i wykonany. Przyda się także specjalna mata, która zabezpieczy siedzenie przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Dobrym rozwiązaniem jest też transporter, dostosowany do wielkości psa, który można umieścić także w bagażniku.

Zanim jednak pies będzie podróżował, należy go przyzwyczaić do samochodu. Warto rozpocząć od krótkich przejażdżek, aby zwierzę mogło się zaaklimatyzować, a właściciel zobaczyć, jak pies znosi jazdę.

Przed podróżą psa należy nakarmić co najmniej godzinę przed jazdą. Pożądany jest też dłuższy spacer. Jeśli pies źle znosi jazdę, konieczne będzie podanie odpowiednich preparatów, które złagodzą nieprzyjemne objawy. Dawkę i rodzaj preparatu należy ustalić z weterynarzem.

W czasie dłuższej podróży trzeba pamiętać o robieniu przerw na krótki spacer i podanie wody.

W czasie upałów należy sprawdzać, czy pies się nie przegrzewa.

Jak przewozić mniejsze zwierzęta?

Jednak nie tylko psy udają się w podróż ze swoimi właścicielami. Często niezbędne jest przewiezienie innych domowych pupilów. Dla nich najodpowiedniejsze będą specjalistyczne boksy transportowe, które należy dobrać ze względu na rodzaj i wielkość zwierzęcia. Zwierzę należy zapoznać z transporterem sporo przed podróżą, żeby miało czas się z nim oswoić.

W czasie jazdy transporter powinien być umieszczony bokiem do kierunku jazdy. Najlepiej umieścić go za przednim siedzeniem lub na tylnej kanapie. W tym drugim przypadku trzeba go zabezpieczyć pasem bezpieczeństwa. Na kanapę dobrze jest położyć matę zabezpieczającą, szczególnie jeśli używane są samochody na wynajem.Takie zabezpieczenie zwierząt sprawi, że podróż będzie bezpieczna zarówno dla pasażerów, jak i czworonogów.