Rozwój

Monitory gamingowe – jak wybrać, o czym pamiętać?

Zapaleni miłośnicy gier komputerowych wiedzą, że cała przyjemność płynie nie tylko z wygrywania, ale także znakomitego i szczegółowego obrazu. Podstawą jest skompletowanie idealnego zestawu – wydajnego i dobrze skonfigurowanego komputera, specjalnego monitora i szeregu innych akcesoriów. Podpowiadamy, jaki monitor do gier wybrać.

Gamingowe monitory a liczba zwycięstw

Świetny obraz i doskonała widoczność są też niezbędne, by panować nad akcją wydarzeń i wygrywać. Nie każdy monitor w równym stopniu nadaje się do grania, ale też do każdego gatunku gier, a jego idealne dobranie wpływa na rezultaty i liczbę Twoich zwycięstw w wyścigach, walkach i innych rozgrywkach.

Monitor gamingowy i komputer – współpraca idealna

Wielu producentów posiada w swojej ofercie monitory gamingowe – m.in. Samsung, Iiyama, Dell, Philips, LG, Acer czy Sony. Nie każdy model jest jednak sobie równy – ważna jest jego dokładna specyfikacja i możliwości, ale także możliwość współpracy z posiadanym komputerem. Monitor jest podłączony do gniazda wideo karty graficznej, dlatego te dwa elementy muszą ze sobą doskonale współpracować – od tego zależy jakość obrazu, a także szanse na wygraną.

Jaki monitor do gier? Przekątna ma znaczenie

Wybór konkretnego urządzenia jest też w dużym stopniu zależy od gatunku gier. Jeśli biblioteka gamingowa obejmuje przede wszystkim strzelanki, postaw na przekątną 24”-27” i panel o proporcjach obrazu 16:9.

Miłośnicy wyścigów i rajdów powinni zwrócić uwagę na monitor 21:9 – taki model zapewni maksimum przestrzeni, co oznacza też najlepszą widoczność. Z kolei monitory gamingowe UltraWide wpłyną na komfort w grach RPG, strategicznych i przygodowych, czyli opartych na dużej i rozległej planszy – dzięki nim szybko obejmiesz wzrokiem całą akcję.

klawiatura gamingowa

Czas reakcji w monitorach do gier

Czas reakcji w monitorach może być bardzo różny – wynosi m.in. 1 ms, 4 ms, 5 ms. Parametr ten nie jest najistotniejszy, jeśli szukamy uniwersalnego urządzenia do zastosowań domowych – na przykład do przeglądania Internetu, przygotowywania tekstów w edytorze czy korzystania z poczty e-mail. Jednak w przypadku monitora do rozrywki czas reakcji plamki monitora jest jednym z najważniejszych parametrów.

Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej dla Ciebie. Najlepiej, aby czas reakcji matrycy wynosił 1 ms, mimo że dobrze radzą sobie także gamingowe monitory o wyższym czasie reakcji – jednak za maksimum przyjmuje się 4 ms. To graniczna wartość zapewniająca klarowność i płynność obrazu, bez efektu smużenia, co ma znaczenie w dynamicznych pojedynkach.

Technologie poprawiające jakość obrazu

Wielu producentów doposaża swoje urządzenia w specjalne technologie, które poprawią jakość obrazu. Monitory gamingowe posiadają m.in. opcję FreeSync i G-Sync, które synchronizują częstotliwość odświeżania ekranu z liczbą FPS. Oznacza to brak problemów ze zniekształcaniem obrazu. Gwarantują one wierne odwzorowanie kolorów i światła oraz dobrą widoczność zarówno w ciemnych, jak i doświetlonych miejscach.

Technologia 4K w monitorach gamingowych to kolejne narzędzie do tego, by gamerska rozrywka stała na najwyższym poziomie. Gra komputerowa może być jak dobry film – oglądaj go na ekranie na dobrej rozdzielczości.