Kultura

Monety kolekcjonerskie – Skarbnica Narodowa opinie

Kolekcjonowanie monet to hobby, które – wbrew pozorom – wcale nie traci na popularności. Wręcz przeciwnie. Osób, które poszukują wyjątkowych okazów do swojej kolekcji, przybywa z roku na rok. Przyczynia się do tego również coraz większa oferta interesujących numizmatów. Dobry przykład to monety kolekcjonerskie dostępne w Skarbnicy Narodowej. Opinie hobbystów są jednoznaczne: to bardzo ciekawe artefakty.

Co to są monety kolekcjonerskie?

Czym jest moneta, wie każdy. Pytanie jednak, czym wyróżniają się monety kolekcjonerskie? Przede wszystkim nie są to standardowe środki płatnicze, dostępne w normalnym obiegu. Choć mają wartość nominalną, co oznacza, że można by nimi zapłacić w sklepie przyjmującym daną walutą, są cenione przede wszystkim z uwagi na artyzm oraz symbolikę. Najczęściej są też wykonane ze szlachetnych kruszców – przede wszystkim ze srebra oraz złota.

Ponadto monety kolekcjonerskie:

  • są bite w ograniczonej liczbie – ich nakład zazwyczaj wynosi maksymalnie kilka-kilkanaście tysięcy sztuk na całym świecie,
  • są produkowane przez krótki czas – rzadko kiedy emitent decyduje się na wybicie kolejnej serii, co sprawia, że monety kolekcjonerskie są poszukiwane przez numizmatyków,
  • są produkowane z zastosowaniem wysokiej jakości stempli menniczych – najczęściej są to stemple lustrzane, choć zdarza się też wykorzystywać nietypowe techniki zdobienia.

Warto pamiętać, że bardzo często monety kolekcjonerskie tworzą serie tematyczne, a kolekcjonerzy dążą do zebrania kompletu.

Jakie monety kolekcjonerskie są dostępne w Skarbnicy Narodowej?

Skarbnica Narodowa jest miejscem, gdzie znajdziesz bardzo ciekawe i inspirujące monety kolekcjonerskie – najczęściej w seriach wydawniczych, do których „subskrypcji” możesz się zapisać. To bardzo wygodny sposób zbierania nowych artefaktów.

Wśród najciekawszych kolekcji monet kolekcjonerskich w Skarbnicy Narodowej, o których opinie są bardzo pozytywne, warto wymienić np. serię „Najważniejsze Srebrne Monety Polskiej”, w której znajduje się m.in. replika denara Princes Poloniae, czy „Najcenniejsze Monety Polskie”, wśród których znalazła się replika pierwszej złotej monety polskiej – florena Władysława Łokietka.

Sprawdź również inne serie dostępne w Skarbnicy Narodowej i zgromadź unikalną kolekcję!