Biznes

Lepsza praca fizyczna czy w biurze? Zarobki, perspektywy

Praca biurowa czy fizyczna? To pytanie zadaje sobie wielu pracowników, jednak odpowiedź nie jest łatwa. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Sprawdź, czym charakteryzuje się praca fizyczna i biurowa, na jakie zarobki mogą liczyć zatrudnieni i gdzie będzie łatwiej o stanowisko.

Praca fizyczna czy biurowa – co jest lepsze?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsza jest praca fizyczna, czy biurowa. Wszystko zależy od predyspozycji oraz kwalifikacji konkretnego pracownika. Sprawdź, czym charakteryzuje się każda z nich oraz jakie mają zalety i wady. Możesz również podzielić się swoimi przemyśleniami na forum dla pracownika: duża liczba wątków poświęconych różnorodnej tematyce daje możliwość wypowiedzenia się w wielu istotnych kwestiach związanych z pracą, rozwojem zawodowym i nie tylko.

Praca fizyczna: charakterystyka

Praca fizyczna absorbuje układ mięśniowy pracownika. W zależności od specyfiki wykonywanych obowiązków można podzielić ją na pracę fizyczną lekką oraz ciężką. Ta pierwsza wymaga długotrwałego stania lub chodzenia oraz przenoszenia przedmiotów, których waga nie przekracza 10 kilogramów. Poza tym może ona wiązać się z używaniem lekkich i drobnych narzędzi oraz łatwo obsługiwanymi dźwigami. Z kolei ciężka praca fizyczna polega na używaniu narzędzi, których masa przekracza 3 kg oraz takich, które wymagają dużej ilości siły do wyciągania lub ciągnięcia (łopaty, szpadla itd.) Pracownik dźwiga również ciężkie przedmioty, ważące więcej niż 40 kg. Wydatek energetyczny w ciągu zmiany roboczej wynosi minimum 6300 kJ u mężczyzn i 4200 kJ u kobiet.

W zależności od tego, jaką pracę wykonuje dany pracownik, może ona wpływać zarówno pozytywnie, jak i negatywnie jego na zdrowie. Wysiłek jest bez wątpienia niezbędny do utrzymania ciała w dobrej kondycji. Z drugiej strony, w pracy fizycznej łatwo o różnego rodzaju kontuzje. Pracownicy często skarżą się na bóle krzyża oraz stawów.

Zapotrzebowanie na pracowników fizycznych jest wysokie w niemal całej Polsce, dlatego znalezienie zatrudnienia nie powinno być problematyczne. Ich zarobki, w zależności od profesji wynoszą średnio 3-5 tys. złotych brutto.

Cechy pracy biurowej

Praca biurowa, w zależności od stanowiska, może wiązać się z różnymi obowiązkami. Osoby pracujące w biurze zajmują się m.in. księgowością, obsługą korespondencji, archiwizowaniem dokumentów, pisaniem lub tłumaczeniem tekstów, przygotowywaniem ofert lub prezentacji. Praca biurowa z całą pewnością nie wymaga tak dużego wysiłku, jak praca fizyczna. Nie oznacza to jednak, że jest ona całkowicie wolna od wad. Pracownicy biurowi spędzają średnio 8 godzin dziennie przy biurku, co nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Często skarżą się oni na bóle kręgosłupa, szyi, ramion, nadgarstków i oczu. Są również narażeni na pogorszenie wzroku, ponieważ większość dnia spędzają przed monitorami. Średnie zarobki pracownika biurowego wynoszą od 3 do 6 tys. brutto. Niestety trzeba liczyć się z tym, że znalezienie pracy w biurze może sprawiać wiele trudności. Pracownik biurowy jest zawodem nadwyżkowym, a na rynku panuje duża konkurencja. Zdobycie zatrudnienia może zatem wymagać ukończenia dodatkowych kursów lub posiadania innych umiejętności, które wyróżnią pracownika na tle innych kandydatów.

Lepsza praca fizyczna czy w biurze? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i umiejętności. Dla osoby, która potrzebuje aktywności, spędzanie wielu godzin przy biurku może być nudne i frustrujące. Z kolei pracownik, który woli zajęcia wymagające dużego skupienia, myślenia analitycznego i spokoju, może nie sprawdzić się na budowie lub w magazynie.