Rozwój

Jakie kierunki studiów dadzą pewne zatrudnienie i dobrze płatną pracę? Top 3.

Co prawda, w tym roku proces nauczania w szkołach średnich z oczywistych względów przebiegał w sposób wysoce specyficzny. Jednak pomimo tego matury mamy już za sobą. W rezultacie tysiące młodych ludzi zadają sobie odwieczne pytanie pod tytułem – na jakie studia warto iść, aby po ich zakończeniu mieć szanse na znalezienie ciekawej oraz intratnej pracy? W niniejszym tekście przyjrzymy się nieco bliżej kilku możliwościom, biorąc przy tym pod uwagę również te odrobinę mniej oczywiste.

Po jakich studiach jest praca: TOP 3

Na samym początku warto zaznaczyć, że niniejszy artykuł nie będzie zwykłym streszczeniem wielu tekstów opisujących potencjalnie najbardziej intratne kierunki edukacji wyższej. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, pt. jakie studia warto skończyć traktując temat nieco szerzej. Stąd też obecność niektórych kierunków być może wyda się czytelnikowi dziwna lub wręcz nieuzasadniona.

Filologie języków obcych

Pierwsza pozycja studiów filologicznych w żaden sposób nie oznacza, że oferują one korzystniejsze możliwości zatrudnienia, niż np. informatyka. Co więcej, filologia to studia naprawdę specyficzne. Łatwo je bowiem skończyć, jednak tylko niewielu absolwentów będzie mieć realną możliwość znalezienia pracy „w zawodzie”.

Skąd jednak właściwie bierze się ta specyfika? Otóż istnieje ogromna różnica pomiędzy samym ukończeniem studiów filologicznych, a naprawdę dobrym opanowaniem danego języka obcego. To pierwsze samo w sobie jeszcze nic nie znaczy. To drugie natomiast w wielu wypadkach naprawdę jest w stanie otworzyć sporo drzwi. Wystarczy wspomnieć, że w całej Polsce jest obecnie zaledwie kilkudziesięciu tłumaczy przysięgłych języka portugalskiego a mniej niż 300 tłumaczy przysięgłych języka hiszpańskiego.

Ten fakt wskazuje na kolejną specyficzną cechę studiów filologicznych a mianowicie ścisła zależność pomiędzy popularnością danego języka a perspektywami zawodowymi. Angielski czy nawet niemiecki niekoniecznie są w stanie zapewnić pracę, ponieważ tę języki należą w Polsce do bardzo popularnych. Najciekawsze widoki daje nauka języków uznawanych za niszowe. Może to być więc wspominany portugalski, języki skandynawskie, niektóre języki bałkańskie, język czeski i tak dalej.

Jaka natomiast może być pierwsza praca po studiach filologicznych?

Dobrze płatna praca
Źródło: www.pexels.com

Tutaj znowu wiele będzie zależeć od tego, co robiliśmy w trakcie studiów. Jeżeli jeszcze przed ukończeniem nauki lub krótko po jej ukończeniu udało się nam zdobyć certyfikat C1 lub C2, będziemy mieli realne szanse na pracę lektora czy też ewentualnie osoby zajmującej się obsługą klienta obcojęzycznego w danej firmie.

Dalsze perspektywy to praca tłumacza pisemnego a następnie tłumacza ustnego. Warto jednak pamiętać, że do wykonywania zawodu profesjonalnego tłumacza nie wystarczy nam poziom C2. Tłumaczenia ustna to już natomiast temat na całkowicie odrębną dyskusję.

Po drugie: informatyka

Pierwszą i najbardziej oczywistą odpowiedzią na pytanie, po jakich studiach jest praca, od dawna stanowi informatyka. Faktycznie, sektor ten ciągle rośnie a firmy wciąż szukają specjalistów IT. Tutaj znowu samo ukończenie studiów niekoniecznie będzie stanowić gwarancję znalezienia intratnego stanowiska. Firmy patrzą nie tylko na kompetencje formalne, ale przede wszystkim na realne umiejętności kandydatów.

Wniosek?

Również do studiów na informatyce należy się przykładać. Wówczas nasza pierwsza praca będzie w stanie zaoferować nam zarobki na poziomie już 3 tysięcy złotych netto miesięcznie oraz perspektywę pierwszej podwyżki po około 2 latach. 

Po trzecie: medycyna

Medycyna to jeden z najtrudniejszych, a jednocześnie najbardziej perspektywicznych kierunków edukacji wyższej. Liczba lekarzy specjalistów w Polsce nadal jest niewystarczająca. Na dodatek-jakkolwiek nieładnie to nie zabrzmi- „popyt” na pracę lekarzy z pewnością nie zacznie maleć, zwłaszcza biorąc pod uwagę postępujące starzenie się zawodowe.

Jednocześnie jednak podkreśla się, że osoba wybierająca medycynę musi uzbroić się w cierpliwość. Wynagrodzenie dla początkującego lekarza raczej nie będzie oszałamiającego. Na dodatek, z początku raczej trudno będzie o znalezienie bardziej intratnej pracy w prywatnych klinikach lub gabinetach. Po pewnym czasie zarobki zaczną jednak znacząco rosnąć. Pojawi się również opcja założenia własnej praktyki.

Ile jednak obecnie zarabiają bardziej doświadczeni lekarze?

Tutaj wiele zależy przede wszystkim od wybranej specjalizacji. Kolejna kwestia to rzecz jasna wielkość miasta a także model pracy: inne będą zarobki lekarza pracującego w szpitalu a po godzinach w gabinecie prywatnym, a inne kogoś, kto sam prowadzi dobrze prosperujący gabinet.

Przeczytaj także artykuł dotyczący pierwszej pracy po studiach na http://www.epidemia.org.pl/pierwsza-praca-po-studiach.

Artykuł napisał:
Radosław Łozowski – copywriter