Dom i ogród, Rozwój

Jak stworzyć w ogrodzie przestrzeń do relaksu?

Własny ogród to marzenie wielu osób. Można w nim stworzyć piękną oazę roślin, ale również idealną przestrzeń wypoczynkową. Wystarczy hamak, huśtawka ogrodowa i stół z krzesłami, aby stworzyć miejsce idealne do spędzania wolnego czasu z całą rodziną. Jak zorganizować takie miejsce?

Wybór odpowiedniej lokalizacji

W zależności od rozmiaru ogrodu, warto wygospodarować w nim miejsce, gdzie znajdzie się strefa relaksu i rekreacji. Najlepiej, jeśli będzie to przestrzeń nieco oddalona od roślinności, która mogłaby ulec uszkodzeniu, na przykład podczas gry w piłkę, czy imprezy na świeżym powietrzu, podczas której goście poruszają się po całym terenie. Najlepiej, jeśli przestrzeń rekreacyjna, która służy również do spożywania posiłków i wspólnego biesiadowania, znajduje się blisko wejścia do domu. Wówczas nie ma trudności z wynoszeniem jedzenia i napojów. Warto zadbać o jej właściwe nasłonecznienie i możliwość schowania się w cieniu. Jeśli w planach jest huśtawka ogrodowa lub hamak, najlepiej szukać miejsca, w którym znajduje się duże i rozłożyste drzewo.

Przygotowanie terenu dla strefy rekreacyjno – wypoczynkowej

Jeśli teren tego wymaga, należy go wyrównać i doprowadzić do porządku. Najlepiej zdecydować się w tym miejscu na trawę, po której można swobodnie chodzić, również boso, ale też grać w piłkę, czy położyć koc i opalać się na słońcu. Jeśli zależy nam na pięknym i szybkim efekcie, z pewnością warto zainwestować w trawę w rolkach, którą układa się na odpowiednio przygotowanym podłożu. Taka trawa błyskawicznie nadaje się do użytkowania i gwarantuje nienaganny wygląd całego ogrodu. Jeżeli planowane jest ustawienie stolika lub ławki, można oddzielić tę przestrzeń i wysypać tam kamienie, lub wyłożyć kostkę brukową. Ułatwi to zachowanie porządku i ładu, a jednocześnie naturalnie oddzieli strefy w ogrodzie.

Huśtawka ogrodowa, hamak i zjeżdżalnia, czyli raj dla dzieci

Ogród to nie tylko wizytówka domu, ale również miejsce, w którym spotyka się rodzina i przyjaciele. Jeżeli w rodzinie są dzieci, warto rozważyć przygotowanie im niewielkiego placu zabaw, dostosowanego do ich wieku oraz potrzeb. Mniejszym dzieciom na pewno spodoba się piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawka ogrodowa, czy ścianka wspinaczkowa. Najlepiej, jeśli przestrzeń dla najmłodszych znajduje się w miejscu widocznym przez okno, aby rodzic miał możliwość sprawowania kontroli nad dziećmi. Doskonałym pomysłem w każdym ogrodzie, również takim, w którym czas spędzają jedynie osoby dorosłe, jest umieszczenie w ogrodzie hamaku. Wymaga to jednak spełnienia jednego warunku – w ogrodzie powinny znajdować się dwa spore drzewa, których odległość od siebie pozwala na montaż hamaku. Hamak to sposób na sen na świeżym powietrzu, ale też możliwość relaksu, opalania się, czy czytania książek w niezwykle wygodnej i komfortowej pozycji. Dzisiaj hamaki dostępne są w pięknych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu stanowią też ozdobę ogrodu.