Jak przygotować maluszka do wspólnej podróży?
Artykuł partnera.
Podróż z niemowlakiem to nie lada wyprawa. By zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo, nawet na spacery zabieramy zwykle torbę pełną akcesoriów. Smoczek, butelka z mlekiem, gryzak, przybory do przewijania, mokre chusteczki… Co zabrać na wakacje z niemowlakiem? Lista rzeczy niezbędnych na takim wyjeździe, przygotowana wcześniej, pozwoli nam zadbać o wszystkie szczegóły.
Wyjazdy, zwłaszcza dłuższe, na weekend majowy, wakacje i ferie, wymagają zabrania ze sobą większego bagażu. Podróż z noworodkiem to podwójne, a nawet potrójne przygotowania. Nie znaczy to, że musimy rezygnować z wyjazdów z maluchem. Warto jednak podejść do tej kwestii świadomie, pakując przemyślany zestaw potrzebnych rzeczy. Najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy planujemy podróże z niemowlakiem, to środek transportu i zabezpieczenie maleństwa na czas przejazdu.
Czym najlepiej udać się w podróż z noworodkiem?
Podróż samolotem nie jest wskazana przynajmniej do ukończenia trzeciego miesiąca życia malucha, a bezwzględnie zabroniona w pierwszym tygodniu po urodzeniu, ze względu na bardzo delikatny układ krążeniowy i oddechowy. Zmiany ciśnienia i obniżona zawartość tlenu w powietrzu mogą poważnie zaszkodzić tak młodemu organizmowi.1 Ze starszym dzieckiem można bez przeszkód podróżować samolotem. Na podróż warto zaopatrzyć się w specjalne nosidło lub wózek wielofunkcyjny typu 2 w 1 (gondola i nosidełko). Podróż z noworodkiem samochodem to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie. Takie wycieczki mogą odbywać już kilkudniowe maleństwa, pod warunkiem, że są umieszczone w specjalnym, dostosowanym do wagi i wieku foteliku samochodowym z niezbędnymi atestami. Nawet podczas krótkiego przejazdu niezbędne jest zabezpieczenie noworodka w aucie. Pociągiem podobnie, można podróżować z dzieckiem zabezpieczonym w specjalnym nosidle. Warto wybrać trasę bez dużej ilości przesiadek ze względu na komfort i bezpieczeństwo. W samochodzie należy pamiętać o rozsądnym używaniu klimatyzacji – zbyt duże różnice temperatur pomiędzy wnętrzem auta a otoczeniem na zewnątrz mogą spowodować problemy zdrowotne, takie jak przeziębienie, anginę i trudności z oddychaniem. Klimatyzacja w aucie powinna być też wyczyszczona przed podróżą z noworodkiem.
Co zabrać na wakacje z niemowlakiem?
Niezbędne dla maleństwa przybory powinniśmy umieścić w bagażu podręcznym, niezależnie od tego, czy przemieszczamy się samolotem, czy autem. Warto przygotować się na podróż dłuższą niż planowana, by w przypadku opóźnień w trasie nie stresować się brakiem wystarczającej ilości pieluszek lub pokarmu dla dziecka.2 W podróży nie zawsze jest możliwość nakarmienia dziecka piersią, dobrze więc mieć przy sobie mleko modyfikowane, łatwe do przyrządzenia w każdych warunkach. Zestawy podróżne mleka modyfikowanego Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne (800 g + 1200 g) to zdecydowanie to, co warto zabrać na wyjazd dla dziecka. Ze względu na pojemność opakowanie jest wygodne w transporcie i nadaje się do zapakowania w bagaż podręczny. Na podróż warto ubrać niemowlaka warstwowo, „na cebulkę”, aby wygodnie móc dostosować ubiór do zmieniających się w drodze temperatur. Dobrze mieć pod ręką także ubranko na zmianę. Niezbędny jest też zapas pieluszek oraz ceratka do przewijania, przydatna na przykład podczas postojów na stacji benzynowej i korzystania z przewijaków dostępnych w toaletach. Mokre chusteczki to rzecz niezbędna przy maluchu. Ulubiona zabawka umili podróż noworodka, a smoczek pomoże uspokoić go w razie płaczu. W bagażu podręcznym przydadzą się też leki, jeśli niemowlę przyjmuje je regularnie, warto też pamiętać o środkach przeciwgorączkowych i lekach na chorobę lokomocyjną odpowiednich dla tak młodego organizmu. Co zabrać na wakacje z niemowlakiem w ciepłym miejscu? Dodatkowo niezbędny będzie krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, by chronić delikatną skórę maleństwa przed wpływem promieniowania UV. Przed wyjazdami konieczna jest także konsultacja z lekarzem, nawet jeśli dziecko nie choruje i czuje się dobrze.
Bibliografia:
- Maria Kornacka–Wojtaś, Porady przed podróżą, 2020.
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/porady-przed-podroza,191,n,2673 (Data dostępu: 15.02.2021) - Podróże małe i duże. Poradnik jak podróżować z dzieckiem, 2016.
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/wywiady/69719,podroze-male-i-duze-poradnik-jak-podrozowac-z-dzieckiem (Data dostępu: 15.02.2021)
Ważna informacja: Enfamil Premium MFGM 2, mleko następne, przeznaczony jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia i nie powinien być podawany jako substytut mleka matki przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Enfamil Premium MFGM 2 jest ważnym elementem coraz bardziej urozmaiconej diety i może stanowić podstawę żywienia podczas wprowadzania produktów uzupełniających do diety Twojego dziecka, zgodnie z zaleceniem lekarza. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie sztuczne powinno następować w przypadku, gdy karmienie piersią jest niemożliwe lub utrudnione. Produkt powinien być stosowany jedynie po zasięgnięciu opinii niezależnych osób posiadających kwalifikacje w dziedzinie medycyny, żywienia lub farmacji bądź też innych specjalistów zajmujących się opieką nad matkami i dziećmi.