Dom i ogród

Jak podnieść wartość wynajmowanego mieszkania?

Osoby, które kupowały nieruchomość w celach inwestycyjnych – pod wynajem – często szukają sposobów na podniesienie wartości mieszkania. Zazwyczaj nie jest to trudne i nie wymaga wielu dodatkowych środków.

Co się składa na wartość nieruchomości?

Nowe mieszkania w Ciechocinku – co się składa na ich wartość? Na wartość i wycenę nieruchomości wpływa mnóstwo różnych czynników. Do najważniejszych zalicza się jednak lokalizację, piętro na którym znajduje się mieszkanie, infrastrukturę w pobliżu nieruchomości (zarówno drogową jak i usługową), cechy użytkowe, standard wykończenia czy stan prawny. Na niektóre kwestie właściciel nieruchomości nie ma wpływu – tak jest w przypadku m.in. lokalizacji czy otoczenia budynku. Może jednak – publikując ogłoszenie z ofertą najmu – uwypuklić zalety lokalnej infrastruktury czy położenia mieszkania. To, na co ma z kolei realny wpływ, to przede wszystkim standard wykończenia.

Krok pierwszy: usunięcie wszystkich usterek oraz gruntowne porządki i odświeżenie mieszkania

Teoretycznie jest to oczywiste, w praktyce jednak nie wszyscy wynajmujący o tym pamiętają. Aby podnieść wartość wynajmowanego mieszkania, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić w nim gruntowne porządki. Należy przez to rozumieć pozbycie się wszystkich zbędnych i zużytych przedmiotów oraz mebli, które są uszkodzone. Warto również odświeżyć mieszkanie – czyli przemalować ściany (lub nałożyć na nie tapetę) czy odrestaurować meble (jeśli jest taka konieczność).

Wartość mieszkania podniesie także usunięcie wszystkich drobnych usterek. Należy zadbać zwłaszcza o naprawę uszkodzeń stolarki, ale także list podłogowych, karniszy, kontaktów czy innych elementów standardowego wyposażenia mieszkania. Warto szczególnie przyjrzeć się łazience i przeanalizować, czy nie trzeba wymienić deski sedesowej albo doszczelnić kabiny prysznicowej (lub wymienić silikonu). Oprócz tego konieczne jest zadbanie o to, by wszystkie sprzęty AGD/RTV znajdujące się w mieszkaniu były sprawne.

W niektórych sytuacjach warto nieco zainwestować

Należy mieć też świadomość, że w wielu sytuacjach znaczące podniesienie wartości mieszkania będzie można osiągnąć jedynie poprzez zainwestowanie dodatkowych środków. Nie muszą to być jednak duże kwoty. Czasem warto na przykład wymienić niektóre meble, takie jak regały czy zabudowę pod RTV – to stosunkowo niewielki koszt, a inwestycja może mieć wpływ na odbiór mieszkania przez potencjalnych wynajmujących. To samo dotyczy wszelkich dekoracji. Zasłony, dywany, poduszki ozdobne – koszt ich zakupu zazwyczaj nie jest duży, a ocieplają wnętrze i sprawiają, że jest ono bardziej przytulne. Oczywiście zakup dekoracji nie wpływa zazwyczaj bezpośrednio na wartość mieszkania, jednak może zdecydować o jego atrakcyjności w oczach potencjalnych wynajmujących.

Podniesienie wartości mieszkania na wynajem nie zawsze musi się zatem wiązać z dużymi inwestycjami. Właściciel powinien przede wszystkim zadbać o likwidację wszystkich usterek i gruntowne oczyszczenie nieruchomości.