Rozwój

Dlaczego warto układać z dzieckiem puzzle?

Puzzle znane są już od XVIII wieku. Sławę na szeroką skalę zyskały z początkiem XX wieku i od tamtego czasu ich popularność nie maleje. Nie bez powodu! Układanie ich wskazane jest bowiem dla osób w każdym wieku – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aktywność ta nie tylko zapewnia radosne spędzanie wspólnego czasu, ale też niesie wiele korzyści dla poprawnego rozwoju umysłu. Dlaczego więc warto układać puzzle z dzieckiem? Odpowiadamy!

Doskonałe ćwiczenie na cierpliwość

Układanie puzzli to zadanie wymagające cierpliwości i wytrwałości. Niewielkie elementy mogą się bowiem skutecznie ukryć pośród innych, a ich wypatrzenie może zająć wiele czasu. Dzieci niekiedy mają tendencję do szybkiego nudzenia się i zniecierpliwienia, dlatego puzzle mogą być na to doskonałym remedium.

Włożony wysiłek jest przy tym sowicie nagradzany z każdym kolejnym ułożonym elementem. Dopasowywanie pojedynczych puzzli powoduje ogromny wybuch endorfin, motywację do dalszego działania, a także wzmocnienie poczucia wiary w siebie i własnej wartości. Ukończenie całego obrazka również wiąże się z wielką radością i satysfakcją.

Nauka skupiania się na jednej rzeczy

Bardzo istotnym aspektem układania puzzli jest także nauka skupiania się przez dłuższy czas na jednej czynności. W przeciwnym razie dziecko nie byłoby w stanie znaleźć pasujących elementów. Umiejętność koncentracji zaś jest bardzo ważna na każdym etapie rozwoju u dzieci, a wyszukiwanie poszczególnych części wśród wielu innych w dużej mierze rozwija spostrzegawczość.

Zabawa puzzlami ćwiczy też pamięć wzrokową, która ma ogromne znacznie w procesie rozwoju i nauki czytania czy pisania u maluchów. Ponadto produkowana podczas główkowania dopamina wpływa na zapamiętywanie oraz skuteczne uczenie się. Pomaga ona także w utrzymaniu motywacji i dążeniu do celu, co jeszcze lepiej oddziałuje na umiejętność skupienia się na konkretnej rzeczy.

Rozwój motoryki małej u najmłodszych

Kolejnym, lecz nie najmniej ważnym czynnikiem wynikającym z układania puzzli jest ćwiczenie motoryki małej u najmłodszych dzieci. Maluchy uczą się dzięki temu chwytania oraz właściwego dopasowywania niewielkich elementów w odpowiednie miejsca. Szukając puzzli, skorzystaj z oferty takich sklepów z zabawkami, jak Kraina Misia Krzysia. Znajdziesz tam produkty dostosowane do wieku Twojej pociechy, które pomogą jej ćwiczyć obie półkule mózgu, umożliwią poprawny rozwój, a także pozwolą się wyciszyć i odstresować. Szeroki wybór zaś umożliwi Ci znalezienie puzzli z najpiękniejszymi obrazkami, które zachęcą do zabawy Twoje pociechy.