Co warto wiedzieć, kupując mieszkanie od dewelopera?
Nowe mieszkanie ma wiele zalet, jest nowoczesne, a do tego daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dodatkowo najczęściej znajduje się blisko terenów zielonych lub jest otoczone bogatą infrastrukturą miejską. Wybierając mieszkanie od dewelopera, możemy samodzielnie wybrać metraż lokalu oraz piętro, a także ogródek, taras czy balkon w zależności od naszych potrzeb. Jednak decydując się na taką transakcję, powinniśmy dobrze się do niej przygotować.
Decydując się na mieszkanie od dewelopera, mamy większy wybór, ponieważ na ogół deweloper prowadzi kilka inwestycji i może nam zaproponować wolny lokal już gotowy do odbioru lub taki, który powstanie dopiero za jakiś czas. Dodatkowo najczęściej inwestycje są realizowane w różnych punktach miasta, więc możemy samodzielnie wybrać dogodną lokalizację. Wśród ofert dewelopera znajdziemy mieszkania, domy jednorodzinne oraz budynki w zabudowie szeregowej. Niektóre lokale mają tarasy, inne ogródki, są także mieszkania w formie apartamentów lub stylizowane na studio. Dzięki temu kupujący może wybrać ofertę dostosowaną do jego możliwości finansowych oraz do jego potrzeb.
Sprawdzamy dewelopera i inwestycję
Pierwszy krok do kupna lokalu to określenie własnych potrzeb. Jeśli już to zrobimy, możemy poszukać wiarygodnego dewelopera i zapoznać się z jego dorobkiem oraz realizowanymi inwestycjami (np. niejeden deweloper w Krakowie ma bogatą ofertę). Deweloper ma w obowiązku sporządzić dla każdej inwestycji prospekt informacyjny. Znajdziemy w nim część ogólną oraz indywidualną. Pierwsza musi zawierać m.in. dokumentację dotyczącą inwestycji, harmonogram realizacji i opis warunków odstąpienia od umowy. Natomiast druga, indywidualna, poświęcona jest informacjom szczegółowym jak standard wykończenia konkretnego lokalu, cena wybranej nieruchomości oraz materiały zastosowane do budowy i wykończenia. Do prospektu powinny zostać dołączone szkice i rzuty kondygnacji budynku oraz wzór umowy deweloperskiej.
Negocjacje i podpisanie umowy
Ważną kwestią procesu szukania i zakupu nieruchomości od dewelopera jest ustalenie ceny lokalu. Jest ona zależna od wybranego standardu wykończenia mieszkania – może to być stan surowy, deweloperski lub „pod klucz”. Dokładna kwota sprzedaży oraz to, co obejmuje oferta, musi zostać zapisane w umowie przedwstępnej oraz końcowej.
Zawarcie umowy z deweloperem to jeden z ważnych etapów zakupu mieszkania z rynku pierwotnego. W zależności od etapu realizacji inwestycji może to być przeniesienie własności przy lokalach gotowych do odbioru lub w przypadku trwającej budowy z opóźnionym czasem przeprowadzki. Umowa przedwstępna to dokument, który zobowiązuje obie strony do zawarcia umowy sprzedaży po zakończeniu realizacji inwestycji. Zgodnie z ustaleniami umowy nabywca płaci zadatek w określonej kwocie. Natomiast pozostała kwota może zostać wpłacona w transzach lub w systemie 10/90 albo 20/80.
Mieszkanie od dewelopera daje nabywcy wiele możliwości. Najważniejszą z nich jest dostosowanie lokalu do własnych potrzeb oraz urządzenie go według własnego stylu. Jednak wybierając odpowiednią ofertę oraz dewelopera, warto zachować ostrożność i sprawdzić firmę, a także zapoznać się z prospektem informacyjnym.