Dom i ogród

Wielka płyta – czy rzeczywiście jest pozbawiona zalet?

W okresie PRL-u wielka płyta była dla mieszkańców miast rozwiązaniem zupełnie oczywistym. Budowa z prefabrykatów miała stanowić rozwiązanie tymczasowe, okazuje się jednak, że bloki budowane w latach 70. nadal są w dobrym stanie i służą wielu milionom Polaków do dziś. Poszukajmy zalet wielkiej płyty.

Jak dziś patrzymy na wielką płytę?

W przeszłości bloki z wielkiej płyty były synonimem nowoczesności i dobrobytu. Dziś na niektórych osiedlach potrafią straszyć zniszczonymi elewacjami czy zardzewiałymi balustradami na balkonach, jednak trudno im odmówić podstawowej funkcji – nadal są popularne i wciąż pozostają dobrym miejscem do życia.

Chcesz kupić mieszkanie w wielkiej płycie? Sprawdź bogatą ofertę biura Alfa Home.

Minusy mieszkania w blokowiskach

Większość minusów można dostrzec gołym okiem. Spękane ściany czy wyszczerbione szczeliny, które widać z wielu stron, a także szaro-bure elewacje nie są dla nikogo zachęcające. Pozostawione same sobie, nadgryzione zębem czasu, niejako wpisały się w krajobraz jako stały element tej architektury. Dość powszechnym problemem w tym budownictwie jest instalacja. Prawie każdy, kto wprowadza się do bloku z wielkiej płyty i planuje tam remont, musi wymienić praktycznie całą instalację, w tym gazową, elektryczną, a także wodną. Nie jest to łatwy proces, nowi mieszkańcy starych bloków z wielkiej płyty muszą liczyć się z czasem, który potrzebny będzie, by wszystkie instalacje położyć od nowa. Wśród innych minusów, które należy wskazać, jest słaba szczelność ścian, co powoduje, że sąsiedzi dość dobrze słyszą to, co dzieje się w mieszkaniu obok. Do tego dochodzi wentylacja, która zwykle pozostawia wiele do życzenia. Często przez wentylację dostają się różne niekoniecznie przyjemne zapachy ze śmietników i zlokalizowanych w bloku zsypów.

Atuty wielkiej płyty

Żeby nie spisywać na straty blokowisk, trzeba wskazać też plusy mieszkania w wielkiej płycie. W innym przypadku wiele milionów Polaków nie decydowałoby się tam mieszkać. Jest wielu zainteresowanych, którzy decydują się na zakup takiego mieszkania, co wynikać może już z pierwszego atutu, jakim jest niższa cena za metr kwadratowy w porównaniu do innych nieruchomości dostępnych na rynku wtórnym. Innym plusem jest zwykle dobra lokalizacja tych osiedli. Ponieważ powstawały lata temu, budowane były w miejscach najlepiej zlokalizowanych, w bezpośredniej bliskości najważniejszych ciągów komunikacyjnych i dobrym dostępem do komunikacji miejskiej. Na tych elementach klientom poszukującym mieszkań bardzo zależy. Ponadto na wielkich blokowiskach istnieją ogromne przestrzenie zielone, które do dziś cieszą się popularnością wśród ceniących relaks na świeżym powietrzu w pobliżu mieszkania. Nadzieję przynoszą również coraz częściej i sprawniej wykonywane modernizacje zarówno elewacji, jak i części wspólnych.