Rozwój

Studiowanie w mniejszym mieście – wady i zalety

Kończąc szkołę średnią, absolwenci muszą podjąć decyzję co do wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Dotyczy to nie tylko wyboru kierunku, ale również miasta, w którym będą kontynuować naukę. Do wyboru mamy największe miasta naszego kraju, w których działają najbardziej znane uczelnie oraz mniejsze miejscowości.

Zalety studiowania w mniejszej miejscowości

Z roku na rok liczba osób, które wybiera swoje rodzinne miasta, rośnie. Patrząc na ofertę szkoły wyższej w Pułtusku, wydaje się być to zrozumiałe. Czy jednak studiowanie w mniejszym mieście to dobry wybór? Przekonajmy się.

Studiowanie w małym mieście może mieć sporo zalet, szczególnie jeśli jest to nasze miasto rodzinne. Wybierając uczelnie w małym mieście nie musimy martwić się koniecznością poszukiwania drogiego mieszkania na wynajem, czy kosztami dojazdów. Oszczędzamy więc zarówno czas, jak i pieniądze.

Co więcej, mniejsza uczelnia to kameralna atmosfera i skuteczniejsza współpraca z kadrą naukową, dzięki czemu osoby, które cenią sobie możliwość indywidualnego zdobywania wiedzy, mogą czuć się pewniej. Zaletą studiowania w rodzinnym mieście jest też bez wątpienia bliskość rodziny, która może wspierać nas w procesie edukacji.

Czy studia w mniejszym mieście mają wady?

Jak każde rozwiązanie, tak również studiowanie w rodzinnym, mniejszym mieście nie jest wolne od wad. Słabszą stroną takiego wyboru jest bez wątpienia mniejsza liczba uczelni oraz oferowanych przez nie kierunków. Mamy więc mniejsze pole wyboru i nie zawsze udaje się nam wybrać ten z kierunków, który był naszym prawdziwym marzeniem.

Co więcej, osoby, które pozostają w rodzinnym mieście, często mają w późniejszym czasie większe problemy z usamodzielnieniem się, ponieważ nie były zmuszone działać na własną rękę. Wiele osób narzeka również, że w mniejszych miastach życie studenckie jest znacznie mniej aktywne, a ponadto mają mniej możliwości rozwoju poprzez staże, wyjazdy czy wymiany zagraniczne. Nie jest to jednak regułą.

Pułtusk – szkoła wyższa z potencjałem

Przykładem uczelni prężnie działającej na terenie mniejszego miasta, może być wyższa szkoła w Pułtusku. Jest to jedna z uczelni, które sprostały wymaganiom studentów i dopasowała swoją działalność do poziomu większych uniwersytetów i szkół wyższych.

Oferuje możliwość studiowania na siedmiu różnych kierunkach, które dają dobre przygotowanie do rozpoczęcia kariery zawodowej. Studenci mogą studiować na studiach dziennych, zaoczne, a także w systemie on-line. Co więcej, mają możliwość współpracowania w wykwalifikowaną kadrą specjalistów oraz korzystania z nowoczesnych metod nauki, profesjonalnego sprzętu oraz ciekawych projektów, wyjazdów czy współprac. Jak więc widać, szkoła wyższa w Pułtusku może być doskonałym wyborem.

Podsumowując, jeśli zwrócimy uwagę na szkołę wyższą w Pułtusku, jej rozwój oraz możliwości, które daje studentom, z powodzeniem możemy stwierdzić, że studiowanie w mniejszym, rodzinnym mieście jest dobrym pomysłem. Małe uczelnie mają bowiem coraz ciekawsze oferty oraz dopasowują się do potrzeb studentów oraz rynku pracy – zwłaszcza tego lokalnego.