Rozwój

Neonatolog – czym zajmuje się ten specjalista?

Neonatologiem może zostać lekarz, który ukończy odpowiednią specjalizację. Jest to osoba, która sprawuje opiekę nad noworodkiem. Dopiero później dziecko jest przekazywane pod opiekę pediatrze. Zobacz, czym zajmuje się neonatolog i jak wygląda wizyta w poradni neonatologicznej.

Czym zajmuje się neonatolog?

Neonatolog to lekarz, który specjalizuje się diagnostyką i leczeniem przypadłości, a także rozwojem w okresie noworodkowym, czyli w pierwszych 4 tygodniach życia. Jest on pierwszym specjalistą, z którym ma kontakt dziecko. To on przeprowadza wszystkie badania zaraz po porodzie.

Kiedy zgłosić się do poradni neonatologicznej?

Do poradni neonatologicznej powinni zgłosić się rodzice, którzy zaobserwują niepokojące dolegliwości u noworodka. Może to być nieodpowiednie napięcie mięśni, brak apetytu, nieprawidłowy przyrost na wadze, zmiany na skórze, drgawki, problemy ze snem. Pod opieką neonatologa powinno zostać także dziecko, u którego rozpoznano wady wrodzone.

Jak wygląda wizyta u neonatologa?

Pierwsze badanie neonatologiczne jest przeprowadzane w szpitalu. Ma to miejsce tuż po urodzeniu dziecka. Neonatolog sprawdza ogólny stan dziecka, napięcie mięśni, ciemiączko, wygląd poszczególnych części ciała (m.in. kończyn, zewnętrznych narządów płciowych), pracę serca, ruchliwość języka i podniebienie. Lekarz dokona także oceny noworodka według skali APGAR.

Wizyta w poradni neonatologicznej wygląda podobnie. Na początek lekarz rozmawia z rodzicami maluszka. Pyta o jego zachowanie, apetyt, stan skóry oraz wszelkie niepokojące objawy. Następnie prosi o rozebranie noworodka i zajmuje się jego badaniem. Najpierw dokładnie ogląda skórę, sprawdza funkcje kończyn, napięcie mięśniowe, odruchy oraz pracę serca. Jeżeli cokolwiek go niepokoi, wydaje skierowanie na dalsze badania (np. badanie ultrasonograficzne).

Jak przygotować się do wizyty u neonatologa?

Do wizyty u neonatologa należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim konieczne jest zabranie ze sobą książeczki zdrowia dziecka, wypisu ze szpitala położniczego oraz wyników wszystkich wykonanych badań. Warto także ubrać maluszka w ubranie, które łatwo zdjąć. Do torby należy spakować czystą pieluszkę jednorazową i pieluchę tetrową.

Warto także pamiętać, że do poradni neonatologicznej potrzebne jest skierowanie. Można otrzymać je od lekarza rodzinnego. Niekiedy jest ono wręczane przy wypisie ze szpitala po narodzinach dziecka. Skierowanie nie jest potrzebne w przypadku wizyt płatnych, które nie odbywają się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).