Dom i ogród

Jak wybrać idealne mieszkanie?

Wybór mieszkania to zadanie dość trudne. Wielokrotnie na zakup mieszkania pozwalamy sobie raz lub dwa razy w całym swoim życiu. Jeśli dodatkowo posiłkujemy się kredytem, który będziemy spłacać przez 20 czy 30 lat, presja jest jeszcze większa. Sprawdzamy, jak wybrać mieszkanie, aby nie żałować swojej decyzji, a we własnym „M” czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Na jakie czynniki zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Jeśli chcemy wybrać optymalne mieszkanie, musimy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. Warto zatrzymać się przy każdym z nich dłużej, a wybór własnego lokalu mieszkalnego będzie prostszy. Są nimi m.in.:

  • Rynek – możemy wybierać między mieszkaniami na rynku wtórnym oraz pierwotnym. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
  • Lokalizacja – lokalizacja to przede wszystkim miejscowość czy dzielnica. Dziś mieszkania z rynku pierwotnego możemy kupić nawet na wsiach, zwłaszcza tych dobrze skomunikowanych z większymi miastami. Przykładem takiej lokalizacji są nowe mieszkania w Zacharzycach, położonych zaledwie 2 km od rogatek Wrocławia. Oczywiście przy wyborze zwróćmy uwagę na infrastrukturę otaczającą budynek oraz plan zagospodarowania przestrzennego.
  • Cena – im lepsza znajomość rynku, tym łatwiej o selekcję ofert na rynku nieruchomości. Pamiętajmy, że cena zależy od kilku czynników, m.in. metraż, lokalizacja, stan techniczny, udogodnienia (np. winda, monitoring, parking podziemny, taras).
  • Standard – mieszkania na rynku pierwotnym są dostępne w stanie deweloperskim lub tzw. pod klucz. W gorszym stanie są mieszkania z rynku wtórnego, choć mogą być odrestaurowane.
  • Stan techniczny – budynek może być wzniesiony w technologii tradycyjnej, murowanej czy konstrukcji żelbetowej. Zwróćmy też uwagę na rodzaj izolacji, parametry przegród czy materiały wykończeniowe.
  • Czynsz i rachunki – poza czynszem sprawdźmy wysokość rachunków za media, choć te są głównie uzależnione od zużycia (np. gaz, prąd, woda).
  • Metraż i układ – musimy zastanowić się, jak duże mieszkanie jest nam potrzebne. Warto tutaj myśleć przyszłościowo, przynajmniej na 10 czy 15 lat w przód. Układ mieszkania powinien nam odpowiadać, ewentualnie dawać możliwość dostosowania wnętrz do naszych potrzeb.
  • Kondygnacja – piętro ma wpływ na komfort, ale też bezpieczeństwo i akumulowanie ciepła. Na niższych piętrach dokuczliwy jest też hałas.
  • Rozkład pomieszczeń względem stron świata – często nie zwracamy na to uwagi i jest to błąd. Jeśli pomieszczenia są usytuowane na południe, będą nasłonecznione i nagrzane. Te skierowane na północ są ciemne i chłodne.
  • Księga wieczysta – bardzo  ważne przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym. Powinniśmy poprosić sprzedawcę o akt notarialny mieszania.
  • Rzetelność dewelopera – istotne przy rynku pierwotnym, kiedy kupujemy mieszkanie, które jest jeszcze na etapie budowy czy planów. Należy sprawdzić informacje o terminowości, jakości usług dewelopera, a także poprosić o wgląd do księgi wieczystej. Oczywiście deweloper powinien mieć też pozwolenie na budowę.

Większa wiedza, niższa cena

Widzimy, że jest wiele elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania. Pamiętajmy, że im bardziej zagłębimy się w temat, tym lepiej. Nie tylko spada ryzyko zakupu mieszkania, które będzie dla nas nieodpowiednie czy utopienia kapitału. To też większa szansa na skuteczne negocjacje.

Jeśli jesteśmy już zdecydowani na mieszkanie, przy jego odbiorze skorzystajmy z pomocy eksperta budowlanego. Jest to ważne zwłaszcza przy mieszkaniach na rynku pierwotnym, aby zgłosić wszystkie usterki deweloperowi, który usunie je bezpłatnie.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl