Dom i ogród

Jak urządzić kawalerkę aby zyskać dodatkową przestrzeń?

Zaaranżowanie niewielkiego wnętrza tak, aby było jednocześnie piękne i funkcjonalne, to nie lada wyzwanie. Nie ma tu miejsca na zbędne meble czy nieprzemyślane dodatki – wszystko musi być dobrze zaplanowane. Podpowiadamy, jak optycznie powiększyć przestrzeń kawalerki, nie rezygnując z komfortu jej użytkowania.

Rezygnacja z podziałów

Na małej przestrzeni warto zrezygnować ze zbędnych ścian działowych, regałów wydzielających strefy czy parawanów. Dodatkowe dzielenie i tak już niewielkiej przestrzeni zmniejszy dopływ światła i pozbawi nas kilku metrów kwadratowych. Warto postawić na jeden styl w całym mieszkaniu – wnętrza spójne i harmonijne sprawiają wrażenie bardziej przestronnych.

Gra kolorów

W jednopokojowym mieszkaniu dobrze jest postawić na jasne kolory, które odbijają światło – dzięki bieli, szarościom, pastelom nasze wnętrze wyda się większe. Jeśli lubimy mocne akcenty, możemy wybrać wyrazisty kolor dodatków – pomoże on wydobyć głębię, jednocześnie w prosty sposób zmieniając charakter mieszkania. Ewentualna wymiana tych akcesoriów pozwoli później na łatwe odświeżenie wnętrza.

Na podłodze dobrze sprawdzą się jasne barwy. Jeśli to możliwe, warto zastosować jednolite, lśniące posadzki w całym mieszkaniu, a także zrezygnować z progów. Na ścianach można zawiesić zdjęcia lub obrazy w jasnych ramach, które dodatkowo odbiją światło oraz spersonalizują nasze wnętrza.

Meble wielofunkcyjne

W kawalerce sprawdzą się meble, które łączą kilka funkcji – rozkładana kanapa z pojemnikami na pościel, pufy ze schowkami pod siedziskiem czy rozkładany stolik kawowy to tylko kilka z pomysłów, które pozwolą nam na zaoszczędzenie miejsca. W kuchni możemy zastosować szafki z dodatkowymi wysuwanymi blatami na prowadnicach, w łazience zamontować umywalkę podwieszaną nad pralką – tu trzeba jednak dobrze dopasować wymiar i zadbać o to, by pralka nie emitowała zbyt dużych wibracji (należy ją dobrze wypoziomować, można też postawić ją na specjalnych matach antywibracyjnych), żeby nie uszkodzić delikatnej ceramiki.

Przechowywanie przedmiotów na małej przestrzeni

Pierwszym krokiem w urządzaniu małego mieszkania powinno być pozbycie się zbędnych przedmiotów. Może się okazać, że część rzeczy, które posiadamy jest w ogóle nieprzydatna. Jeśli mamy możliwość, powinniśmy też wykorzystać miejsce w piwnicy lub komórce lokatorskiej do przechowywania tego, z czego nie korzystamy na co dzień, np. ozdób świątecznych, akcesoriów samochodowych czy gadżetów turystycznych.

W małym mieszkaniu musimy maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto jest popatrzeć w górę – na szafie możemy ustawić specjalne pudełka do przechowywania sezonowych ubrań, na ścianach zamontować półki czy szafki.  Przestrzeń w szafach i szafkach możemy dodatkowo podzielić, by wykorzystać ją maksymalnie, np. wieszając dodatkowy drążek.

Antresola

Antresola z łóżkiem do spania sprawdzi się w wyższych mieszkaniach – musimy zapewnić sobie minimum 120 cm wysokości antresoli, by móc na łóżku swobodnie usiąść. Pod antresolą zachować trzeba ok. 2m przestrzeni. Sama konstrukcja to dodatkowe 20-30 cm. W niższych mieszkaniach można zastosować łóżka piętrowe, pozwalające na wykorzystanie miejsca pod nimi na biurko – takie rozwiązanie często stosowane jest w mikrokawalerkach, czyli mieszkaniach o powierzchni mniejszej niż 20 mkw. przeznaczonych głównie  na wynajem.

Nowe mieszkania w Kudowie-Zdrój mają funkcjonalny układ pomieszczeń i wysokie sufity, dzięki czemu urządzenie antresoli nie będzie problemem.

Urządzanie małego mieszkania może się okazać trudniejsze niż zagospodarowanie większej przestrzeni. Jeśli wciąż brakuje nam miejsca, warto pomyśleć o poradach architekta wnętrz, który szczegółowo zaplanuje przestrzeń w kawalerce wykorzystując cały jej potencjał.