Rozwój

Garncarstwo, jak zacząć?

Garncarstwo może być pasją dla wszystkich entuzjastów zajęć manualnych, twórczości i koncepcji życia slow – life albo po prostu ciekawym hobby. Jest jednym z najstarszych rzemiosł, w XVI wiek we wszystkich miastach było przynajmniej kilka pracowni garncarskich. Obecnie naczynia wykonywane ręcznie na kole garncarskim można znaleźć na straganach z rękodziełem, ale również w ofertach ekskluzywnych firm. Sama sztuka toczenia zanika, lecz w dalszym ciągu są miejsca, gdzie jest uprawiane to rzemiosło.

W jaki sposób zacząć uprawianie garncarstwa?

Garncarstwo to, najprościej mówiąc, tworzenie różnych przedmiotów ceramicznych, takich jak kubki, garnki, wazony. Naukę garncarstwa można rozpocząć na kilka sposobów, pierwszą z nich może być samodzielna nauka w domu, metodą prób i błędów. Przydatne informacje można znaleźć w książkach lub na stronach internetowych, gdzie są publikowane filmy z lekcjami garncarstwa dla początkujących.

Drugą opcją jest poszukanie kogoś w okolicy lub przez znajomych, kto zna się na tym rzemiośle. Metoda ta polega na przyuczeniu się od mistrza, jest to dobry sposób, ponieważ można obserwować pracę rzemieślnika i poznać cały proces technologiczny niejako od środka.

Trzecia metoda nauki garncarstwa to wyszukanie pracowni, która prowadzi warsztaty z tego rzemiosła. Kursy garncarstwa umożliwiają naukę od podstaw, przy okazji można się też zrelaksować, ponieważ są to także zajęcia z cierpliwości i rozwijania wyobraźni. Wyjątkowo interesujące warsztaty ceramiczne przeprowadzane pod różnym kątem nauki garncarstwa oferuje portal FEBLIK. Wszystkich prowadzących warsztaty łączy miłość do pracy w glinie i chęć dzielenia się wiedzą, dobrze jest znaleźć kogoś, kto zaraża swoją pasją innych.

Nauka garncarstwa

Zazwyczaj warsztaty ceramiczne zaczynają się od kilku informacji na temat charakterystycznych cech glinu, samego procesu oraz jakich błędów przy pracy z tym surowcem należy unikać. Na początku należy przygotować odpowiedniej jakości glinę, samodzielnie pozyskanie takiego materiału nie jest proste, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zamówienie kilku paczek gliny szarej albo czerwonej przez internet od producenta. Ubijanie gliny pomaga usunąć powietrze i rozprowadzić równomiernie powietrze w całym kawałku gliny. Dodanie wody zmienia konsystencję gliny, staje się ona bardziej płynna i jednocześnie trudniejsza do kształtowania.

Aby modelować glinę, nie potrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia, na początek może to być:

– ostry nóż,

– miska z wodą, gąbka i wałek,

– duże i małe pędzelki.

Specjaliści od garncarstwa kształtują glinę przy pomocy specjalnego koła garncarskiego, które jest napędzane elektrycznie lub ręcznie. Jednak pierwsze warsztaty ceramiczne można wykonać ręcznie przy pomocy kilku powyższych elementów. Do ukształtowania faktury na glinie można wykorzystać jakieś stare koronkowe serwety albo liście czy kwiaty. W następnej kolejności prace powinny być wypalone w odpowiedniej temperaturze.

Przed procesem wypalania przedmioty z gliny powinny powoli wysychać, najlepiej pod przykryciem, aby zbyt szybka utrata wilgoci nie spowodowała ich pękania i wypaczania. W żadnym wypadku przebiegu wysychania nie należy przyspieszać, np. przy użyciu suszarki, ponieważ efekty pracy mogą ulec zniszczeniu. Wysychanie może trwać średnio nawet około dwóch tygodni. Resztek gliny, które zazwyczaj pozostają po wyrabianiu przedmiotów, nie powinniśmy wyrzucać, trzeba je zebrać i schować do ponownego wykorzystania.

Warsztaty ceramiczne to nie tylko lepienie gliny, ale również wypalanie, odpowiednie układanie ceramiki w piecu do wypału oraz szkliwienie. Trzeba także pamiętać, że do pracy z gliną, lub przy kole garncarskim należ założyć odpowiedni strój, który nie będzie krepował ruchów, ale nie może też być zbyt luźny ubiór, aby nie zaplątał się w żaden sprzęt.

Garncarstwo jest wyjątkowo relaksującym zajęciem, dodatkowo synchronizującym pracę obydwu półkul mózgowych. Pozwala się wyciszyć i uwalnia ogromne pokłady kreatywności, które rzadko mamy możliwość uwolnić.