Rozwój

Dieta dla mózgu – na co warto postawić?

Każdy, kto pracuje umysłowo wie jak ważna jest zdolność do koncentracji i możliwość szybkiego kojarzenia faktów. Warto pamiętać, że bardzo istotną kwestią, która wpływa na pracę naszego mózgu, jest dieta. Właśnie dlatego należy włączyć do naszego jadłospisu określony pokarmy. Owoce czy orzechy to znakomite wspomagacze dla mózgu. Podpowiadamy, co jeszcze warto jeść, aby skuteczniej się uczyć i łatwiej skupiać.

Dieta dla mózgu – pamiętaj o witaminach i minerałach

Wpływ diety na koncentrację i pamięć jest niezaprzeczalny. Szczególnie ważne dla rozwoju naszego mózgu są określone witaminy i minerały. Zadbajmy o to, aby w naszej diecie znalazły się witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Te pierwsze znakomicie wspierają układ nerwowy. Znajdziemy je w pełnych ziarnach zbóż, nasionach słonecznika, orzeszkach ziemnych, mięsie indyka lub wątrobie. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy w tłuszczach roślinnych i niektórych rybach. 

Ponadto warto włączyć do naszej diety składniki, które zawierają w sobie cynk, magnez, lecytynę oraz kwas linolowy. W tym celu spożywajmy różnego rodzaju owoce dla mózgu: banany, pomarańcze, morele czy awokado. Ważne są także ryby, tłuszcze roślinne, rodzynki czy orzeszki ziemne.

Dieta dla mózgu – wybieraj złożone węglowodany

Mózg to stosunkowo niewielki organ, który jednak zużywa bardzo dużo energii. Samodzielnie wykorzystuje on prawie połowę zawartej we krwi glukozy. Jej źródłem są węglowodany. Warto jednak pamiętać, żeby do diety włączać ich złożoną formę. Znajdziemy je w nasionach zbóż lub mące z pełnego przemiału, kaszach, ziemniakach czy roślinach strączkowych. Warto zwrócić uwagę na to, aby biały makaron zastąpić pełnoziarnistym, a zamiast pszennego pieczywa wybierać razowe.

Złożone węglowodany to prawdziwe paliwo dla mózgu. Ich trawienie trwa przez jakiś czas, dlatego cukier uwalniany jest do organizmu stopniowo. Dodatkowo są one źródłem błonnika i wielu składników aktywnych.

Dieta dla mózgu  – jakie produkty włączyć do jadłospisu?

Dieta dla mózgu
www.pexels.com

Witaminy, minerały i glukoza to bardzo ważne budulce mózgu. Poza włączeniem ich do naszej codziennej diety, warto zadbać o utrwalenie sobie pozytywnych rytuałów, takich jak picie odpowiednio dużej ilości wody, regularna aktywność fizyczna czy dbanie o właściwą ilość snu. Takie zmiany w stylu życia powinny być uzupełnione odpowiednią dietą. Wówczas będziemy mogli mieć pewność, że nasz mózg odżywia się prawidłowo i niczego mu nie brakuje.

Dieta dla mózgu powinna składać się z produktów takich jak między innymi:

  • siemię lniane – znakomite źródło lecytyny i  kwasów tłuszczowych omega-3,
  • dynia – zawiera witaminy i minerały, które działają zbawiennie na układ nerwowy,
  • preparaty z żeń-szeniem,
  • winogrona – owoce dla mózgu, które zwierają mnóstwo żelaza, magnez, różne witaminy oraz niacynę,
  • śliwki – źródło potasu, błonnika oraz witamin z grupy B.

Dieta dla mózgu – czego unikać?

Zdrowy styl życia oraz odpowiednia dieta dla mózgu to idealny sposób na zachowanie przytomnego umysłu i zdolności poznawczych. Wszystkie osoby pracujące umysłowo, a także uczniowie i studenci, powinni zadbać o prawidłowe odżywienie swojego mózgu. O ile bardzo ważna jest wiedza o tym co robić, aby nasz mózg funkcjonował prawidłowo, o tyle warto także wiedzieć czego nie robić. Nawet duża ilość ruchu połączona z przyjmowaniem odpowiednich pokarmów nie zadziałają, jeżeli nie porzucimy pewnych złych nawyków.

Przede wszystkim unikajmy alkoholu. Zawiera on związki chemiczne, które zaburzają pracę mózgu. Poza tym alkohol odwania i na dłuższą metę przyczynia się do spadku nastroju oraz zaburzeń poznawczych. Dobrym rozwiązaniem jest także ograniczenie kofeiny. Filiżanka kawy faktycznie pobudza, ale w ostatecznym rozrachunku przyczynia się do utraty koncentracji. Niekorzystanie na mózg wpływają także papierosy oraz metale ciężkie, takie jak kadm czy ołów.

Zachęcamy aby stawiać na świeże i naturalne owoce. Może z własnego ogrodu? Jest to pewne źródło witamin, które bezsprzecznie wpłynie na pracę mózgu!

Artykuł napisała:
Magdalena Polena
 – copywriterka,
dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty
i wychowuje dwa koty

Źródło:

  • https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/foods-linked-to-better-brainpower.